UPCE

Absolvent naší fakulty Aleš Svoboda se stal astronautem

24. 11. 2022

Vojenský letec Aleš Svoboda se stal astronautem záložního týmu Evropské vesmírné agentury (ESA). Jedná se o prvního českého astronauta po více než 40 letech a byl vybrán z 22 500 uchazečů. Výcvik nových posádek by měl začít na jaře roku 2023.

Aleš Svoboda má za sebou dlouholetou kariéru vojenského pilota. Je absolventem několika univerzit v České republice i v zahraniční. Na Univerzitě Pardubice studoval dopravní inženýrství na Dopravní fakultě Jana Pernera.

Více o úspěchu Aleše Svobody si můžete přečíst ve článcích zde:

Česko má nového astronauta. ESA do týmu náhradníků vybrala pilota Aleše Svobodu — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Česko má po desítkách let astronauta. Pilot Svoboda je v záložním týmu Evropské vesmírné agentury | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

Česko má nového astronauta. Pilot Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA - Deník.cz (denik.cz)

Jako jediný Čech uspěl v konkurenci více než 22 tisíc lidí. Pilot Aleš Svoboda se stal členem záložního týmu astronautů ESA | Hospodářské noviny (HN.cz)

Česko bude mít dalšího astronauta. Může se podívat i na Měsíc | TN.cz (nova.cz)

Česko má astronauta! Pilot Gripenu je na dobré cestě podívat se do vesmíru – VTM.cz (zive.cz)

Aleš Svoboda: Česko má po 40 letech astronauta! Pilot je v záložním týmu ESA | Blesk.cz