Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Aristokraté na křižovatkách (nejen) českých dějin 20. století​
Divadlo Exil (Machoňova pasáž, tř. Míru 60, Pardubice) kontakt

Květnová Kavárna Universitas. V posledních letech můžeme sledovat poměrně velký zájem veřejnosti o osudy nositelů urozených jmen jak v současné době, tak v nedávné minulosti.

Zároveň se setkáváme i s četnými protikladnými reakcemi. Proč tomu tak je? A jak se šlechta vyrovnávala se změnami, které s sebou přinesly vznik Československé republiky v roce 1918 a později nacistická okupace a komunistická diktatura? Nejen o tom pohovoří historik Zdeněk Hazdra.  

Kde: Divadlo Exil
Kdy: 17. května 2022 od 17:00 do 19:00
Vstupné dobrovolné


Mgr. Zdeněk Hazdra, Ph.D.

Vystudoval historii se specializací na moderní dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V průběhu studií získal Cenu Učené společnosti České republiky pro rok 2002. Zabývá se především osudy šlechty v 19. a 20. století, problematikou protinacistického odboje a komunistické perzekuce v 50. letech. Je autorem monografie Šlechta ve službách Masarykovy republiky. Mezi demokracií a totalitními režimy (2015) nebo spoluautorem populárně laděné práce Modrá krev v protinacistickém odboji – několik příběhů z okupované vlasti i frontových linií (2019). Společně s Michalem a Martou Bystrovovými připravil knihu Dvanáct strun Karla Zicha (2020). Rodině zpěváka Karla Zicha věnoval i svoji poslední publikaci nazvanou Jak šli tím zdejším světem… Rodinné album (2021). Velkou pozornost věnuje popularizaci novodobých dějin: ať už v podobě publicistických článků, výstav, hudebně-literárních pořadů (společně se Štěpánem Rakem, Alfredem Strejčkem, Františkem Kreuzmannem a dalšími), nebo ve formě spolupráce na televizních a rozhlasových dokumentech.

V roce 2008 nastoupil do Ústavu pro studium totalitních režimů, kde vytvořil a vedl oddělení zabývající se dějinami české společnosti během nacistické okupace. V letech 2010–2014 působil jako vědecký pracovník na Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2014–2022 byl ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.


On-line přenos