3847411578175914037022485863471016236926980n86902.jpg
-

V rámci oslav 30 let existence Dopravní fakulty Jana Pernera jsme připravili sérii přednášek o historii dopravy. Přednášky jsou určené pro širokou veřejnost a vstup je zdarma.

5. 10. od 14:00

aula B1 (Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice)

HISTORIE MĚSTSKÉ HROMADNÉ DOPRAVY

Počátky městské (veřejné) hromadné dopravy ve světě a v Československu. Systémové pojetí městské hromadné dopravy, charakterizace jednotlivých podsystémů. Historie vývoje dopravních prostředků a souvisejících technických zařízení se speciálním zřetelem na historii vývoje pohonů dopravních prostředků. Zhodnocení poslední fáze vývoje městské hromadné dopravy z pohledu integrovaných dopravních systémů. A na závěr, jak to vše probíhalo v Československu a v České republice.

doc. Ing. Milan Graja, CSc. působí na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice. Jeho vědecko-výzkumná činnost je zaměřena do oblasti modelování systémů MHD, ekologických dopadů provozování systémů MHD atd. Spolupracoval i s dopravní praxí: např. zaváděl do provozu autobusy MHD v Ulánbátaru v Mongolsku. Je spoluautorem knihy Integrované dopravní systémy. Je absolventem inženýrského a doktorského studia na VŠD v Žilině a postgraduálního studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Habilitoval na Univerzitě obrany v Brně v roce 1995.

HISTORIE SILNIČNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY

Přednáška bude obsahovat historii výstavby silnic v České republice. Další částí bude vývoj silniční nákladní dopravy na území ČR. Poslední část bude věnována historii právních předpisů z oblasti silniční nákladní dopravy.

doc. Ing. Jaroslav Kleprlík, Ph.D. pracuje na pozici vedoucího oddělení technologie dopravy. Zabývá se problematikou dopravní obslužnosti území, odborné způsobilosti k provozování silniční dopravy pro cizí potřeby velkými vozidly, technologií silniční dopravy a právem v silniční dopravě.