Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 22.11.2024

Ve zcela nové podobě se letos zájemcům o studium na brněnském veletrhu představila Univerzita Pardubice. Její moderní expozici vévodily panely s fotografiemi konkrétních studentů a nová barevná grafika vystihující claim UPCE Najdi svoji identitu. Na největší přehlídku pomaturitního vzdělávání zavítalo přes 30 tisíc návštěvníků.

Pestrost více než 100 studijních programů všech 7 fakult Univerzity Pardubice osobně představili sami vysokoškoláci, kteří s žáky a jejich rodiči sdíleli své zkušenosti. Kromě užitečných informací k přijímacímu řízení a k nabídce studia pro rok 2025/2026 se zájemci dozvěděli také o možnostech sportovních aktivit a využití volného času v moderním kampusu univerzity.

Univerzita se prezentuje téměř rodinnou atmostérou, přestože zahrnuje komunitu více než 7 tisíc vysokoškoláků. K dalším výhodám patří dobrá dopravní dostupnost, ucelený kampus a bezpečné zázemí krajského města. Během veletrhu se UPCE zapojila do každodenních živých vstupů univerzit v přednáškovém sále, a také do programu Věda pro život. Během něj popularizátoři vědy a studenti z Fakulty chemicko-technologické předvedli ukázky z oblasti molekulární gastronomie a potěšili návštěvníky speciálními druhy popcornu nebo třeba svítícími nápoji. Kromě aktuálních informací z jednotlivých fakult návštěvníci mohou získat také dárek v podobě tradičního perníčku v barvách univerzity.

Pro nerozhodnuté uchazeče bylo na veletrhu i testovací centrum, kde si žáci vyplnili elektronický test studijních typů. Na veletrhu Gaudeamus se prezentovalo rekordních 433 univerzit, vysokých škol, fakult, vyšších odborných škol a jiných vzdělávacích institucí. Kromě tuzemských a slovenských škol byly zastoupeny univerzity také z 15 zemí světa, včetně Velké Británie, Německa či Spojených arabských emirátů. 

Univerzita Pardubice nabízí zájemcům o studium více než 100 možností na 7 fakultách různých zaměření. Přihlášky jsou otevřené od 1. listopadu. Všechny studijní programy a další informace včetně přihlášky najdou uchazeči na webu https://studuj.upce.cz/.

Published: 21.11.2024

V pondělí 18. listopadu 2024 hostila Dopravní fakulta Jana Pernera významné setkání výzkumného týmu Özgüra Yurdakula a Ladislava Řoutila v rámci projektu "Sustainable Act for Construction Market: A new perspective on passive seismic protection". Zástupci partnerských institucí, včetně TUCN (Rumunsko), KALEKIM (Turecko), ČVUT a Červenka Consulting (oba z České republiky), se setkali osobně, aby sdíleli své poznatky a diskutovali o dalším postupu.

Cílem tohoto projektu je poskytnout nové pohledy na pasivní seismickou ochranu a přinést inovativní řešení pro udržitelné stavebnictví. Setkání znamenalo důležitý milník na cestě k naplnění těchto ambicí a přineslo inspirativní diskuse, které posouvají projekt směrem k praktickým výsledkům s širokým dopadem.

Projekt TQ05000005 „Sustainable Act for Construction Market: A new perspective on passive seismic protection“ je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR z programu SIGMA v rámci výzvy ERA-NET Cofundu M-ERA.NET.

Vizuální identita - Technologická agentura ČR

Published: 05.11.2024

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice uspěla v 2. veřejné soutěži Technologické agentury ČR programu Ministerstva dopravy DOPRAVA 2030. Od ledna příštího roku začne tým složený z odborníků Katedry dopravních prostředků a diagnostiky, Oddělení kolejových vozidel řešit projekt aplikovaného výzkumu, který navazuje na dlouhodobou spolupráci s partnery VUT Brno a DT – Výhybkárna a strojírna, a.s. (hlavní řešitel projektu).  

V současné době se čím dál častěji začínají používat železniční výhybky se srdcovkami s pohyblivým hrotem (PHS). V případě vysokorychlostních tratí (VRT) bude tato konstrukce jediná možná. Zároveň bude žádoucí omezit vstup osob do VRT za provozu, a to i pro zaměstnance provádějící údržbu a kontrolu. Cílem projektu je proto vyvinout zařízení pro autonomní komplexní diagnostiku výhybek se srdcovkami PHS. Diagnostický systém a jeho části budou instalovány do oblasti srdcovky i výměny a budou autonomně diagnostikovat provozní stav důležitých pohyblivých dílů a přilehlých oblastí. Zařízení bude založeno na bázi snímání dynamické odezvy. Bude zřízena databáze, navržen systém autonomního sběru a přenosu dat a vyvinut hodnoticí SW na bázi strojového učení včetně rozhraní pro uživatele.

Projekt CL02000125 je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2030.

TAČR DOPRAVA 2030

Published: 05.11.2024

Ve čtvrtek 31. října se na Univerzitě Pardubice uskutečnil odborný seminář na téma „Inovativní přístup k modelování dopravních staveb pro potřeby realizace dle postupů BIM“. Akce, která proběhla ve spolupráci Dopravní fakulty Jana Pernera, Katedry dopravního stavitelství a PARádního kraje, přivítala zástupce projekčních a stavebních firem z Pardubického kraje, akademické pracovníky, studenty i širší odbornou veřejnost. Seminář byl zaměřen na nové možnosti digitálního modelování dopravní infrastruktury s využitím BIM (Building Information Modeling) technologií, které významně usnadňují projektování a realizaci staveb.

Po uvítání účastníků dr. Lopourem z Katedry dopravního stavitelství patřila úvodní část programu přednášce Ing. Michala Šobra z firmy Drawings s.r.o., který účastníky seznámil s aktuálním stavem datových standardů informačního modelu a jejich aplikací při projektování dopravních staveb. Zájemci tak měli možnost zjistit, jak důležitý je datový standard pro kvalitní přípravu projektů silniční a železniční infrastruktury a jaké výhody přináší do procesu digitalizace.

Na Ing. Michala Šobra navázal Jan Repčák, vedoucí týmu informačního modelování staveb ze společnosti Strabag Česko. Ve svém příspěvku se zaměřil na přípravu digitálních modelů z projektové dokumentace a představil metody tvorby digitálního informačního modelu pro potřeby výstavby. Účastníci semináře tak získali ucelený přehled o zásadních požadavcích na digitální model stavby z pohledu zhotovitele.  Následovala praktická ukázka využití vybraných softwarových nástrojů, jako je Autocad Civil 3D nebo Trimble Connect, pro efektivní práci v procesu výstavby.

Závěrečný příspěvek patřil Ing. Tomáši Hladinovi, rovněž ze společnosti Strabag Česko. Ten představil moderní BIM technologie pro tzv. „Chytrou stavbu“. Kromě přehledu inovativních 3D metod digitální geodézie na různorodých dopravních stavbách (silnice, železnice , podzemní stavby) ukázal účastníkům možnosti využití dronů pro mapování a kontrolu výstavby a strojní navádění s využitím digitálních modelů.  To vše za pomoci chytrých osobních zařízení pro efektivní práci na stavbě, např. rozšířené reality Trimble Sitevision. Mezi názornými ukázkami nechyběla ani praktická demonstrace práce s průmyslovým dronem s fotogrametrickým vybavením.

Odborný seminář poskytl praktické informace o aktuálních trendech a technologiích v oblasti BIM modelování, které se dnes čím dál více využívá nejen při projektování, ale i při samotné realizaci a kontrole stavebních prací. Otevřená diskuse na tomto setkání umožnila účastníkům sdílet jejich zkušenosti ze všech oblastí od projekce po výstavbu a prohloubit jejich znalosti v oblasti digitálního modelování a inovativních přístupů ke stavebním projektům.


ZDROJ: Inovace v dopravním stavitelství: Seminář na Dopravní fakultě Jana Pernera přiblížil moderní přístupy a technologie - Parádní kraj

Published: 31.10.2024

Na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice se ve dnech 21.–25. října 2024 uskutečnil týden odborných přednášek a praxí TOPEX, který nabídl studentům inspirativní spojení teorie a praxe v oblasti dopravy a logistiky. Akce se těšila velkému zájmu a byla skvělou příležitostí setkat se s odborníky a nahlédnout do činností významných firem v oboru.

Program TOPEX zahrnoval exkurze do společností jako CEE Logistics, AŽD, Škoda Auto nebo Kiekert. Součástí byly také tématické přednášky zaměřené například na digitalizaci dopravy, udržitelnost v logistice nebo marketingové strategie v železničním sektoru. Kromě přednášek studenti navštívili distribuční centrum, letiště, výcviková střediska a významné mostní stavby v okolí.

Velké poděkování patří všem partnerským společnostem, které se do akce zapojily a připravily pro naše studenty pestrý program plný praktických zkušeností a inspirace pro jejich další vzdělávání i profesní růst.

Published: 25.10.2024

Vyrábějí dvoutunové betonové sloupy. V laboratoři testují, co vydrží, poškozené části spravují a znovu testují. Odborníci z Dopravní fakulty Jana Pernera s jejich pomocí zjišťují, jak vylepšit, dodatečně zesílit nebo kvalitně vyspravit stavební konstrukce, aby byly odolnější. A to dokonce vůči zemětřesení. 

Bylo pondělí 6. února roku 2023. V Turecku odbilo čtvrt na pět ráno a země se probouzela do nového dne. Měl to být další obyčejný den. Jenže ranní rozjímaní narušilo zemětřesení, a ne zrovna slabé... Trvalo asi 70 vteřin, ale otřesy dosahovaly až 8. stupně Richterovy škály, což jsou hodnoty nejvyšší. Dootřesy o síle až 6,7 trvaly dokonce dalších 6 hodin. Stovky tisíc obyvatel zůstaly uvězněny ve zničených budovách. V místě styku zemských desek není zemětřesení nic neobvyklého, v takové síle ale udeřilo po více než 80 letech.

Obdobné namáhání jako při zemětřesení zažívají stavební konstrukce také v Pardubicích. Místní obyvatelé si toho ale ani nevšimnou, jde totiž o řízené experimenty. Provádí se ve speciální laboratoři Výukového a výzkumného centra v dopravě, kde pracuje Ladislav Řoutil a jeho turecký kolega Özgür Yurdakul. Je to 10 let, co se na univerzitě potkali. Z původně mentorského vztahu, na jehož počátku byla Özgürova doktorská práce, se přehoupli do toho kolegiálního. Vznikl tak základ výzkumného týmu, na jehož činnosti se dnes podílí i řada dalších kolegů.

Laboratoř ukrytá za obrovskými vraty

Laboratoř výzkumného týmu najdeme v technologickém areálu v Doubravicích. Od vrátnice míříme k zadní části areálu a vyhlížíme velká šedá vrata. Právě za nimi dochází k experimentům. Cestou do laboratoře míjíme po levé straně mohutné betonové sloupy. Jde o aktuálně testované konstrukční prvky, které dle návrhu místních odborníků vyrobila specializovaná firma. Svůj výzkum totiž dvojice vědců zasvětila kolapsům stavebních konstrukcí. Dávají si proto záležet, aby studované části budov či dopravní infrastruktury podrobili rozličným typům zatížení. Hledají jejich slabá místa a způsoby, jak je zesílit. Zlepšují tím mechanickou odezvu železobetonových konstrukcí, ale třeba i památkově chráněných staveb.

„Tady zkoumáme, jak se železobetonová konstrukce chová v reakci nejen na běžné, ale i extrémní zatížení způsobené různými vlivy. Snažíme se vystihnout, kde dochází k poškození konstrukcí, kdy a kde v nich vznikají trhliny a jak se materiálem šíří. Současně potřebujeme popsat faktory, které toto ovlivňují. Proces sledujeme jak z experimentálního, tak výpočetního hlediska, a to pomocí pokročilých numerických modelů,” zahajuje povídání spojené s exkurzí po laboratoři Ladislav Řoutil a přibližuje, čeho chtějí svým bádáním dosáhnout. „Naším výzkumem pomáháme navrhovat spolehlivé stavební konstrukce, které splňují požadavky na bezpečnost, hospodárnost, i dlouhodobou udržitelnost,” dodává. Vedle toho se snaží i o to, aby se spotřebovalo co nejméně prvotních materiálů. 

Základem výzkumu je experiment

Pro účely testování používají vědci části betonových konstrukcí zhotovené na míru. „Tyto aktuální jsou železobetonové, váží dvě tuny a manipulace s nimi je poměrně náročná. Používáme k tomu třeba i jeřáb, proto musíme mít jeřábnické zkoušky,” vysvětluje Özgür Yurdakul, když stojíme v laboratoři s vysokým stropem. Vypadá to tam spíš jako na stavbě. V testovacím zařízení čeká zrovna jeden železobetonový sloup na svou zkoušku. O kousek dál stojí další, který obdobným testem už prošel. Je viditelně poničený, na některých místech je beton vydrolený, jinde trhliny odhalují ocelové výztuže nebo trčící drátky. Obzvlášť ty jsou pro testování důležité. Patří k tenzometrům, které se do kvádrů instalují už při jejich vylévání a které vědcům dávají potřebná data. „Tenzometry slouží jako senzory k nepřímému měření mechanického napětí. Jejich rozmístění máme pečlivě naplánované. Během betonáže se tenzometry nesmí poškodit a musí zůstat na svých místech,” popisuje výzkumník s tím, že části konstrukcí určené k testování si ještě donedávna vyráběli sami. Jejich spotřeba ale průběžně rostla, až nebylo v silách týmu zajistit vše svépomocí, proto na jejich výrobu najali partnerskou firmu. 

Takto připravené konstrukce můžou výzkumníci začít testovat. Jeden test zabere i s přípravou a následným odklizením zhruba pět dnů. Dílčí zatěžování probíhá celý den. „Byť provádíme zatěžovací zkoušku, musíme předejít tomu, aby došlo k úplné destrukci. To by se poničilo i experimentální zařízení, což nechceme. V případě potřeby se test musí včas zastavit a na to bedlivě dohlíží společně s Özgürem Yurdakulem kolega z týmu docent Bohumil Culek, který analyzuje data zde na monitoru,” upozorňuje Ladislav Řoutil. K poškození testované konstrukce ale dojít musí. Vzniklé poškození spolu s trhlinami odborníci vyspraví a konstrukce se následně testuje znovu. 

Testují konstrukce (nejen) z Turecka

Zesílení či sanace betonových konstrukcí vědci dosahují tím, že na vybraná místa aplikují speciálním postupem uhlíkové lamely. „Tento postup se ukazuje jako velmi efektivní právě pro dodatečné zesílení různých typů stavebních konstrukcí. Aktuálním testováním ověřujeme, zda jsou naše postupy aplikovatelné i v oblastech, kde hrozí zemětřesení,” dodává Özgür Yurdakul. Nejen v Turecku mají totiž železobetonové budovy nejrůznější konstrukční nedostatky. „Vyplývají například z nevhodného technického návrhu nebo špatné kvality materiálu, kam se řadí třeba použití betonu s nízkou pevností,” vysvětluje Yurdakul. Problémy podle něho způsobují také nevhodné provedení i nedostatečné kontrolní mechanismy. A také použití ocelové výztuže ve stavebních konstrukcích. „Povrchová úprava výztuže bývá typicky žebírková, čímž se zlepšuje soudržnost mezi výztuží a betonem. Ale v konstrukcích z Turecka jsou mnohdy výztuže hladké, což tuto soudržnost negativně ovlivňuje,” doplňuje Ladislav Řoutil ke složení železobetonu. 

Společně proto vyvíjejí takové postupy, díky nimž případné další zemětřesení v Turecku nenapáchá tolik škod. Turecké části budov si ale vědci jako suvenýry z Turecka do Pardubic nedovážejí. K testování jim slouží právě na míru vyrobené části konstrukcí, které mají stejné složení jako turecké zdivo. Občas se stane, že se dodavatel konstrukcí ujišťuje, zda někdo neudělal ve složení chybu, a podivuje se nad tím, že se velmi liší od českých standardů. Jediné, co si výzkumníci z Turecka vozí, jsou data přímo z terénu. Özgür Yurdakul se vypravil do poničené oblasti v Turecku nejen po posledním zemětřesení. Takové scénáře totiž slouží jako laboratoř pro stavební inženýry, a tak s tureckými kolegy sbíral důležitá data z poškozených konstrukcí, která skupině otevírají nové obzory a posouvají testování stále dál. 

Další výzkumy na obzoru

Pro tyto účely chystají pardubičtí vědci i výzkum o využití slitin s tvarovou pamětí. Nedávno zahájili vývoj a testování systémů k tlumení vibrací konstrukcí, ve kterých využijí speciálně vyvinuté nenewtonovské kapaliny. Na tento výzkum obdrželi společně se zahraničními partnery prestižní evropský grant. Aktuálně je jejich výzkumný tým nominován také v soutěži TOP inovace v Pardubickém kraji 2024 a jejich vědecké výsledky jsou platné v mezinárodním měřítku. Díky členství v mezinárodních komisích se podílejí například na přenosu výsledků výzkumu do norem pro navrhování konstrukcí napříč Evropou. Velmi aktivní je v tomto směru právě Özgür Yurdakul. Nejenže působí v mezinárodní komisi pro betonové konstrukce FIB (The International Federation for Structural Concrete), ale svým nadšením a elánem žene výzkum neustále dopředu.

Doc. Ing. Ladislav Řoutil, Ph.D., působí na Dopravní fakultě Jana Pernera od roku 2012. Zabývá se konstrukcemi a dopravními stavbami, mechanikou a statikou stavebních konstrukcí a modelováním jejich porušení. V soutěži České betonářské společnosti získal v minulosti titul „Vynikající disertační práce v oboru beton“. Publikuje články v odborných časopisech, je zapojen do řady výzkumných projektů a vloni byl jako zástupce Česka jmenován do vědeckého výboru Europe´s Rail.

Ing. Özgür Yurdakul, Ph.D., pochází z turecké Ankary. Vystudoval stavební inženýrství a tématu se věnuje od své disertační práce. V Pardubicích bádá a žije asi 10 let. Hned po svém příchodu se stal součástí výzkumného týmu docenta Řoutila. Do týmu přináší zajímavé mezinárodní kontakty. Jako postdok působil např. v italské Neapoli. Je členem prestižní mezinárodní komise pro betonové konstrukce FIB (The International Federation for Structural Concrete). 

Tento text najdete v exkluzivním vydání časopisu Univerzity Pardubice MY UPCE, vydání ze září 2024, v tištěné podobě v kampusu i v on-line podobě.

Published: 22.10.2024

Derby východočeských univerzit ovládl celek Univerzity Pardubice. Hokejový tým univerzitní ligy Riders UPCE zvítězil nad manšaftem Univerzity Hradec Králové UNIted HK 5:1.  V sedmém derby se pohár po několika vítězstvích hradeckého týmu vrátil do Pardubic. 

Tradiční derby východočeských univerzit se konalo na domácí půdě vítězů, v enteria areně v Pardubicích.  

Děkujeme reprezentantům UPCE za skvělý výkon a našim fanouškům za podporu a vytvoření neuvěřitelné atmosféry.

Foto zdroj: Riders Univerzita Pardubice

Published: 16.10.2024

Dopravní fakulta Jana Pernera dnes slavnostně otevřela nově zrekonstruovanou učebnu, kterou během letních prázdnin zmodernizovala partnerská společnost Nymwag a.s. specializující se na výrobu nákladních vagónů. 

Nová učebna vyniká moderním vzhledem, který je inspirován průmyslovým prostředím výrobních hal. Při rekonstrukci byl kladen důraz na design i multifunkčnost výukového prostoru.

Slavnostní kolaudace se zúčastnili zástupci vedení fakulty i společnosti Nymwag, stejně jako všichni, kteří se na rekonstrukci podíleli. Studentům byl v rámci akce představen koncept učebny i možnosti jejího využití. 

Velmi si vážíme této spolupráce a věříme, že nová učebna bude sloužit jako inspirativní prostředí pro výuku našich studentů napříč obory.

Společnost Nymwag a.s. patří mezi přední evropské výrobce nákladních železničních vagónů. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a modernizaci vagónů různých typů, a jejich výrobní závod v Nymburce je znám pro svou vysokou technologickou úroveň a důraz na inovace. NYMWAG

Bc. Gabriela Moravčíková, DFJP

Published: 10.10.2024

Od železnice, přes letectví až po městskou dopravu – TOPEX Vám nabídne vše, co Vás zajímá o dopravě a logistice!

Dopravní fakulta Jana Pernera zve své studenty na týden plný inspirace, odborných přednášek a exkurzí do významných dopravních a logistických společností. Získejte nové poznatky, setkejte se s předními odborníky a navštivte moderní dopravní firmy.

Nezmeškejte příležitost získat cenné kontakty pro svou budoucí kariéru. Připojte se k nám v termínu 21.–25. října 2024.

Proč se zúčastnit TOPEXU?

  • Rozšíříš si obzory
  • Získáš praktické zkušenosti
  • Navážeš nové kontakty
  • Inspiruješ se
  • Dozvíš se o udržitelné dopravě
  • Navštívíš moderní podniky
  • Setkáš se s odborníky
  • Získáš přehled o aktuálních trendech

Na exkurze je třeba se předem REGISTROVAT ZDE. Uzavírka přihlášek je 18.10.2024.

Odkaz na přednášky vysílané online:

Published: 09.10.2024

I letos vás zveme na parádní soutěž od společnosti BESIP, při které se hraje o novou elektrokoloběžku. 

K přihlášce o ni zpracujte některé z témat, která jsou zaměřena na její hladkou a bezpečnou jízdu. Vybrané téma originálně zpracujte ve formě plakátu, krátkého videa nebo billboardu. Ke svému projektu nezapomeňte přidat krátký popisek hlavní myšlenky a odevzdat ho nejdéle do 30.11.2024 na email: pak.besip@md.gov.cz

Vybírat můžete z těchto témat:

  • Jízda ve dvou
  • Jízda po chodníku
  • Jízda pod vlivem alkoholu
  • Jízda se sluchátky
  • Jízda s helmou i pro 18+

Forma zpracování:

  • plakát - A4
  • video - max. 90 s
  • billboard - 504/238 cm

Vyhlášení soutěže proběhne 11. prosince v univerzitní Aule ve spolupráci s Dopravní fakultou Jana Pernera. 

Zbrusu novou parádní koloběžku si můžeš odvést právě ty!