Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Publikováno: 07.12.2023

V listopadu jsme na naší fakultě s radostí přivítali skupinu nadšených zahraničních studentů, kteří se k nám vydali v rámci programu Erasmusplus Sustainable Mobility.

Hlavním tématem týdne byla série přednášek, které zahrnovaly široké spektrum od sociálních aspektů udržitelné mobility po zelenou logistiku a dopad dopravy na ekologii. Naši studenti se rovněž věnovali praktickým workshopům o dostupnosti dopravní obslužnosti a tvorbě jízdních řádů, což jim poskytlo cenné pohledy do fungování veřejné dopravy v chytrých městech. 

Součástí programu byla také jednodenní exkurze do Prahy. Závěrem týdne představovaly mezinárodní studentské týmy své vize v rámci prezenční části projektu BIP a AKTION . Hlavní otázkou bylo "Jak změnit městskou mobilitu, aby byla v souladu s principy udržitelného rozvoje".

Děkujeme zapojeným školám a jejich aktivním studentům.

FH Joanneum Austria  

University of Zagreb Croatia 

Riga Technical University Latvia 

Vilnius Technical and Design College Lithuania 

Publikováno: 07.12.2023

V sobotu 2.12.2023 proběhl na Dopravní fakultě Jana Pernera Den otevřených dveří.

V rámci prezentací byly představeny všechny studijní programy a specializace, ke kterým se zájemci o studiu více dověděli u stánků jednotlivých programů. Návštěvníci zavítali na prohlídku našich laboratoří - otevřen byl Dopravní sál, Centrální dispečerské pracoviště i Laboratoř automatické identifikace. Pro zájemce, kteří se chtěli blíže seznámit s prostory a laboratořemi našeho Výzkumného a výukového centra v dopravě byl zajištěn pravidelný autobusový svoz do Doubravic.

Během akce si mohli návštěvníci vyzkoušet jízdu v elektroautomobilu, jak řídit vlakový provoz v Dopravním sále nebo práci dopravního dispečera a mnoho dalšího. Na studentském stánku mohli se současnými studenty pobrat vše, co se obnáší studentský život a na co se mohou v rámci studia na naší fakultě těšit.

Děkujeme všem za návštěvu a již nyní se těšíme na další termín, který pro Vás připravujeme na pátek 2.2.2024.

Publikováno: 04.12.2023

Přijďte si užít sváteční atmosféru a rozsvítit s námi univerzitní vánoční strom.

Zveme všechny studenty, zaměstnance a absolventy na předvánoční setkání u rozsvíceného stromečku ve středu 6. prosince.

  • V 16.40 zahájíme předvánoční ladění. Přijďte si popovídat, ochutnat charitativní svařák nebo nealko teplý nápoj, zúčastnit se vánočního tvoření nebo nakoupit dárečky s vánoční tématikou. 

Hudební doprovod zajistí DJ.

  • V 17.00  rozsvítíme univerzitní vánoční strom přání a naděje. 

Místo setkání: mezi univerzitní knihovnou a pavilonem D kolejí

Praktická informace: Platba charitativních výrobků bude možná pouze v hotovosti.

Ty nejhezčí ozdoby na náš stromeček můžete dát právě vy, naši studenti a zaměstnanci. Napište nám do 28. listopadu, jaké máte vánoční přání do formuláře. A my s ním ozdobíme náš stromeček přání.

VAŠE PŘÁNÍ


Výtěžek z charitativního svařáku spolku Rotaract club Pardubice z.s. poputuje na vybrané charitativní projekty v Pardubickém kraji.

Publikováno: 20.11.2023

Univerzita Pardubice tradičně uspořádala akce k výročí vázající se k 17. listopadu. V kampusu univerzity se u této příležitosti sešli studenti, zaměstnanci i veřejnost připomenout si události listopadu 1989 akcí Zvonění u auly, vernisáží v univerzitní galerii GU: a slavnostním koncertem Komorní filharmonie Pardubice v aule nebo Nočním během dvojic v kampusu.

"Listopad" na Univerzitě Pardubice nebyl pouze ve znamení kultury, ale i pohybu. V pondělí 13. listopadu sportovně založení zájemci prosvítili kampus čelovkami během Nočního běhu dvojic. V průběhu dne nabídla Katedra tělovýchovy a sportu univerzity v rámci Sportovního dne UPCE studentům a zaměstnancům univerzity bohatý sportovní program. O den později proběhlo předávání Standarty rektora nejlepším sportovcům a vítězům soutěží za akademický rok 2022/2023. Rektor Libor Čapek předal putovní pohár vítězné Fakultě ekonomicko-správní do rukou děkana Jana Stejskala. Kromě nejlepší fakulty rektor ocenil také jednotlivé sportovce. Výčet všech sportovců najdete na sociálních sítích Katedry tělovýchovy a sportu

Hlavní den oslav 15. listopadu zahájil slavnostní akademický obřad. Při této příležitosti rektor ocenil osobnosti univerzity, a noví docenti a doktoři obdrželi své tituly. U podvečerní vzpomínkové akce Zvonění u auly se sešla široká veřejnost, studenti a zaměstnanci univerzity. Společným zvoněním u pamětního kamene na připomínku Listopadu 1989.  Na setkání promluvil také rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek. 

Vernisáží nové výstavy v univerzitní galerii GU:. otevřeli svoji výstavu fotograf Miroslav Machotka a malíř Tomáš Lahoda.  Listopadové oslavy završil tradiční koncert Studenti za svobodu a demokracii. Komorní filharmonie Pardubice uvedla Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena a Zdeňka Fibicha. Pod vedením dirigenta Františka Macka vystoupil i houslista Petr Zdvihal.

Publikováno: 15.11.2023

Studenti a zaměstnanci se mohou opět potkat s rektorem UPCE prostřednictvím pravidelného online chatu. 

Máte otázku k dění na naší univerzitě, ke vzdělávání nebo ke studiu? Chcete něco navrhnout nebo se dozvědět? Připojte se 21. listopadu a ptejte se na to, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. Rektor prof. Libor Čapek bude živě odpovídat na dotazy zaměstnanců a studentů. Otázky lze pokládat už od 8.00 na níže uvedených odkazech.

Rektor bude odpovídat online od 14.00 do 15.00. 

Využijte příležitost a chatujte s rektorem UPCE. 

Publikováno: 07.11.2023

Dopravní fakulta Jana Pernera Vás srdečně zve na dokumentační výstavu o Žďákovském mostu, který se pyšní titulem největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový most v Česku.

Expozici zapůjčilo fakultě Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Obsahuje 24 panelů s informacemi a fotodokumentací zachycující stavbu tohoto unikátního ocelového mostu.

Výstava bude zahájena v pátek 10.11.2023 v 10:00 a navštívit ji můžete ve vstupní hale Dopravní fakulty Jana Pernera až do konce roku.

Autorem výstavy je odborník na historii československého mostního stavitelství Tomáš Janda.


O VÝSTAVĚ

Na úspěšné výstavy o železobetonovém mostě v Podolsku a o výstavbě dálnice D1 navazuje Muzeum silnic ve Vikýřovicích v letošním roce výstavou, která ukazuje další z unikátů našeho mostního stavitelství – ocelový obloukový silniční most, pojmenovaný po zatopené osadě Žďákov,  který na trase silnice Plzeň – Tábor  (I/19), v km 62,110, překlenul hladinu Orlické přehrady.

Když byl po devítiletém budování v roce 1967 dokončen, svým ocelovým obloukem o rozpětí 330 m byl v té době největším prostým plnostěnným dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě. V současné době je pravděpodobně na 27. místě na světě, v rámci České republiky si své prvenství drží dodnes.    V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu v kategorii ocelových silničních mostů cena „MOST STOLETÍ“.

I když se do povědomí široké veřejnosti dostal Žďákovský most v 90. letech minulého století díky oblíbenému bungee jumpingu a kauze tzv. orlických vrahů,  je především jedním z nejkrásnějších ocelových obloukových mostů na světě. Jedná se o technicky i esteticky dokonale navržené a provedené mostní dílo, které letos již 55 let slouží dopravě a úspěšně reprezentuje tradičně vysokou úroveň mostního stavitelství v České republice.

Výstava představuje plány na výstavbu mostu přes řeku Vltavu, tak jak se o ní uvažovalo již za dob Rakousko-Uherska a později před a po ukončení 2. světové války. Plány na výstavbu mostu byly především určitým bojem o jeho podobu, tak jak jednotliví projektanti hájili své železobetonové nebo ocelové projekty a jak se rozhodovalo o vybudování Orlické přehrady. Vítězný návrh Ing. Josefa Zemana realizoval v letech 1958 – 1967 podnik Hutní montáže Ostrava – Vítkovice.

      

                                                                    Mgr. Alena Turková, vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Publikováno: 06.11.2023

Univerzita Pardubice prezentovala možnosti studia v zahraničí. Prof. Petra Bajerová a doc. Liběna Černohorská se zúčastnily veletrhu Study in Europe v Brazílii. Veletrh představuje studentům vysokoškolské studium a výzkum v evropských zemích, ale také propojuje evropské vysokoškolské instituce se zahraničními studenty a zúčastněnými stranami v různých částech světa.

Návštěvníci veletrhu se zajímali o možnosti studia na Univerzitě Pardubice a zaujala je také konkrétní nabídka anglických studijních programů. Prorektorky také navázaly cenné kontakty s představiteli vybraných brazilských univerzit a s dalšími odborníky z oblasti vysokoškolského vzdělávání. 

 

Publikováno: 03.11.2023

Univerzita Pardubice se opět prezentovala zájemcům o studium na mezinárodním veletrhu vzdělávání Gaudeamus v Brně. Jeho návštěvníky oslovila nejen atraktivní expozicí, ale také hravými ukázkami vědy ze tří fakult. Středoškoláci, jejich rodiče i výchovní poradci se dozvěděli vše potřebné o studiu i přijímacím řízením. S uchazeči sdíleli své zkušenosti ve společné expozici UPCE současní studující.

Univerzita Pardubice od 1. listopadu otevřela možnost podávat přihlášky ke studiu pro další akademický rok 2024/2025. Informace o možnostech studia i životě na UPCE, včetně elektronické přihlášky, lze už nyní najít na speciálních stránkách Studuj na UPCE

Publikováno: 03.11.2023

Proč by pro obyvatele Evropy a Česka měla být změna klimatu téma a jak se na klima dívat jako na výzvu a příležitost. V rámci programu Udržitelná UPCE přijeli debatovat meteorolog České televize Michal Žák, který působí jako vysokoškolský pedagog na Katedře fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a publicista, režisér dokumentů Daniel Tichý.

Studenti se dozvěděli, jaký má klima a bude mít vliv na naše každodenní životy. A také, jak změnu klimatu řešit.

Hosté se věnovali i tomu, jak je to s plněním klimatických cílů České republiky vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu a seznámili zájemce s konkrétními projekty, které řeší klimatické změny v českých městech i ve volné krajině. 

Publikováno: 02.11.2023

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek navštívil Univerzitu Pardubice. 

Na univerzitě jednal s rektorem prof. Liborem Čapkem a dalšími členy vedení vysoké školy. Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D. se setkal také se zástupci vedení fakult a studentů Univerzity Pardubice.

Tématem jednání bylo financování vědy na vysokých školách, rozpočet pro vysoké školy na příští rok, a také platy akademiků.