chlum_uprava_145609.jpg

Published: 25.03.2020

Šije každý, kdo má stroj. Tak to teď vypadá v celé republice a stejně je to i v rodinném obchodě absolventa Univerzita Pardubice Marka Chluma. Provozuje e-shop s látkami a textilní galanterií a momentálně zažívá obrovský nápor objednávek. Telefon v obchodě nepřestává zvonit a zákazníci se pídí po konkrétním zboží.

„Nejvíce se objednávají právě látky a hlavně 100% bavlněná tkanina,“ říká Marek Chlum. „Poptávka ze strany firem, obcí a dalších je neuvěřitelná. Nejhorší je, že z toho ani nemůžeme mít radost, protože se nedaří všem ihned vyhovět,“ posteskl si Marek Chlum.

Je mu dvacet šest a kromě kamenného obchodu v centru rodného Brna se Marek Chlum stará i o e-shop se stejným zbožím. Založil ho před pěti lety. To ještě studoval na Dopravní fakultě Jana Pernera dopravní management, marketing a logistiku. Jak sám říká, mít přehled v těchto oborech mu podnikání značně usnadňuje. Navzdory všemu i jeho e-shop hlásí nyní stále vyprodáno. „Momentálně se snažíme shánět především látky 2. jakosti, abychom mohli zákazníkům poskytnout i lepší cenu. Bohužel již nejsou skoro žádné šňůrky a šikmé proužky. Jsou objednané, ale zatím nemáme potvrzen termín dodání,“ popisuje neutěšenou situaci Marek. Problém by ale nevyřešila ani pomoc dalších lidí. Jsou limitovaní prostorem i nastaveným procesem expedice.

Jeho firma

Kromě dodávek textilního materiálu se snaží roušky také šít. Zrovna ale stěhuje šicí dílnu, takže to nejde úplně podle představ. Aby mu v obchodě neležely zbytky látek, rozhodl se je darovat některým organizacím, které mají na rozdíl od nich kapacity si s nimi poradit. Přihlásily se o ně neziskovky, které své síly orientují teď právě na šití.

Kromě České republiky dodává Marek Chlum materiál i k našim sousedům na Slovensko, kam se mu podařilo expandovat. U nich vypadá situace s materiálem podobně. „Tam je snad ještě větší nedostatek gumiček a šikmých proužků. Mail s dotazy na tyto produkty je doslova zaspamovaný,“ dodává Marek s tím, že přesto je vděčný všem, kdo pomáhají a roušky šijí.