cena_pocin_doby_covidove_patri_univerzite_pardubice_zleva_mphil._zaan_bester_z_upce_phdr._libor_stepanek_ph.d._-_predseda_casajc_a_mgr._irena_podlaskova_z_upce_165799.jpg

Published: 16.06.2021

Irenu Podláskovou a Zaan Bester z Univerzity Pardubice včera ocenila Česká a Slovenská Asociace Jazykových Center za nejlepší Počin doby covidové. Během pandemie dosud natočily celkem 21 netradičních výukových a komunikačních videí v anglickém jazyce, která oslovila vysokoškoláky i veřejnost. V novém projektu Let´s Communicate lektorky zpracovávají různé společenské situace kreativním způsobem a odlehčenou formou.

„Naše kolegyně dokázaly velmi rychle zareagovat na situaci ve společnosti a s anglickým jazykem pracovaly tvůrčím a originálním způsobem. Podařilo se jim zaujmout nejen studenty, ale také ostatní kolegy, kteří pravidelně videa sledovali a stále sledují na sociálních sítích. Pozitivní také je, že se tento formát udržel v čase a pravidelnosti,“ říká prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice Ing. Andrea Koblížková, Ph.D.

Videa dvojice MPhil. Zaan Bester a Mgr. Irena Podlásková z Jazykového centra Univerzity Pardubice ocenila mezinárodní porota v kategorii Cena za významný tvůrčí počin v oblasti podpory studentů. Kromě standardní výuky lektorky ve spolupráci s Oddělením propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a s Univerzitním konferenčním centrem natáčely a stále natáčejí sérii videí s překvapivými momenty i hosty z kampusu Univerzity Pardubice. Autorky se přibližně v tříminutových videích zaměřují na slovíčka a situace, která se začala v komunikaci a jazyce používat v době online výuky a práce na homeoffice, a také na aktuální témata, která covidová doba přinesla.

„Prvotním impulzem pro vznik videí byla pandemie, ale chuť komunikovat s lehkostí a nadhledem zůstává. Inspirace a nápadů máme dost a i zpětná vazba od kolegů i studentů nám dává kredit pokračovat. Můžeme skrze jazyk představit různá témata a místa na univerzitě, poznávat studenty i kolegy mimo výuku. Pracujeme a zároveň se královsky bavíme,“ říká jedna z autorek videí Irena Podlásková.

Nový formát osvěží výuku českým studentům, ale pomáhá integraci zahraničních vysokoškoláků, kteří na Univerzitu Pardubice přijeli ve složitém období, kdy se museli seznamovat s cizím prostředím, kulturními fenomény i reakcemi na ně. Všechny díly Let´s Communicate můžete sledovat na https://www.youtube.com/user/upcecz/videos.

Soutěž o Počin doby covidové vyhlásil výbor České a Slovenské Asociace Jazykových Center (CASAJC). Asociace byla vždy prostředím, které nabízí jazykovou rozmanitost, proto byla i tato soutěž vícejazyčná. Návrhy projektů mohli soutěžící předložit v českém, slovenském či anglickém jazyce.

Pardubice 16. června 2021

Mgr. Martina Macková