Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

obr2_82369.jpg

Published: 03.10.2017

Ve dnech 20. až 22. září 2017 proběhla v Národním domě v České Třebové již XXIII. konference s mezinárodní účastí Současné problémy v kolejových vozidlech 2017. V roli organizátorů konference, která se koná jednou za dva roky, se pravidelně střídají Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice ve spolupráci s českotřebovským klubem Asociace strojních inženýrů České republiky a Žilinská univerzita v Žilině. Tato konference je specifická svým zaměřením především na otázky výzkumu, vývoje, výroby, zkoušení, provozu a údržby kolejových vozidel a související problémy. Letos záštitu nad konferencí udělil hejtman Pardubického kraje, JUDr. Martin Netolický, Ph.D., a rektor Univerzity Pardubice, prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., kterého na zahájení konference zastoupila prorektorka prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D. Generálním partnerem konference byla společnost CZ LOKO, a. s., svými produkty se však účastníkům v předsálí konference prezentovaly i další firmy (HBP měřicí technika, Kistler Eastern Europe, ATG a RMT).

V letošním roce se v České Třebové u příležitosti konání konference sešlo přibližně 120 účastníků převážně z České republiky a Slovenska, ale také z Německa a Ukrajiny. Mezi zúčastněnými přitom byli jak zástupci akademické sféry a výzkumných ústavů, tak výrobců a provozovatelů kolejových vozidel i dalších firem železničního průmyslu. V rámci prvních dvou dnů zaznělo v několika blocích celkem 48 přednášek a dalších devět příspěvků bylo prezentováno formou posterů. Stejně jako v úspěšném roce 2013, i tentokrát budou organizátoři konference usilovat o indexování sborníku příspěvků v Conference Proceedings Citation Index společnosti Thomson Reuters.

Protože konference slouží nejen k šíření odborných znalostí, ale zejména k navazování a posilování cenných osobních kontaktů, byl kromě čtvrtečního společenského večera připraven pro zájemce i další doprovodný program. Poslední den konference byl proto kompletně vyhrazen pro exkurzi na Mladějovskou průmyslovou dráhu, v rámci které byl pro účastníky vypraven zvláštní vlak v trase Česká Třebová – Mladějov na Moravě a zpět. V Mladějově na zájemce čekala mimo jiné prohlídka místního průmyslového muzea a projížďka úzkorozchodným motorovým vlakem v části místní unikátní dráhy. Ing. Petr Sýkora z Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě DFJP, který je zároveň místopředsedou spolku Mladějovské průmyslové dráhy, představil v reálném provozu experimentální kolejové vozidlo, které se zde využívá v souvislosti s řešením některých výzkumných úloh na DFJP.

Doufáme, že letošní ročník naplnil u většiny účastníků očekávání, a to jak v oblasti odborné, tak i v oblasti osobních kontaktů. Příští ročník konference Současné problémy v kolejových vozidlech se uskuteční v roce 2019 na Slovensku.

Jménem organizačního výboru konference
Ing. Tomáš Michálek, Ph.D.
Katedra dopravních prostředků a diagnostiky DFJP