carsharing_1600_129847.jpg

Unikátní projekt sdíleného automobilu chystá Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice. Auto, které by si mohli třeba studenti půjčovat k jízdám po městě bez toho, aby nadměrně zatěžovali životní prostředí, bude k dispozici během několika měsíců. Fakulta už jedná s dodavateli sdílených automobilů o možnosti umístit vůz v kampusu Univerzity Pardubice.

„Věřím, že zejména studenti ocení možnost využívat automobil, aniž by museli řešit problém oprav nebo údržby vozu a výměny letních a zimních pneumatik. Navíc si díky našemu projektu vyzkouší tuto ekologickou alternativu. Možná zjistí, že ke svému životu automobil nepotřebují vlastnit, přesto mohou být mobilní 24 hodin denně a 7 dní v týdnu,“ říká k projektu děkan Dopravní fakulty Jana Pernera UPa doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D.

Podle děkana Švadlenky sdílení aut dává smysl, protože individuální automobilová doprava s sebou nese značné náklady pro vlastníka vozu i pro stát. Jednou z mnoha výhod je, že sdílení může nahradit několik aut, a tím šetřit veřejný prostor.

Sdílené univerzitní auto bude k dispozici nejen pro pardubické studenty. Půjčit si ho bude snadné. „Zájemce si auto zarezervuje v online systému a může si ho půjčit na libovolnou dobu. Po vrácení na původní místo v kampusu uhradí náklady podle počtu ujetých kilometrů a délky doby pronájmu,“ uvedl Ing. Martin Šustr, doktorand z Katedry dopravního managementu, marketingu a logistiky Dopravní fakulty Jana Pernera UPa, který s nápadem přišel.

V současné době se řeší, jestli bude sdílený vůz na elektrický nebo klasický pohon. V případě zájmu fakulta nevylučuje rozšíření vozového parku sdílených vozů. Projekt bude mít dopad také na výuku. Mimo to jedná fakulta s podniky poskytujícími carsharing o možnosti spolupráce ve formě stáží pro své studenty i absolventy. Připraví i praktická témata bakalářských a diplomových prací. Studentům se tím otevře možnost zpracovávat zajímavou problematiku, podnik naopak může pracovat s výstupy studentských prací.

Pardubice 21. března 2019

Martina Macková