Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

20191130_123141_144010.jpg

Published: 24.02.2020

Karel Formánek si vyzkoušel jeden z nejlepších vzdělávacích systémů v Evropě, jezdil na sněžných skútrech a psím spřežením, saunoval se s Finy nebo skočil do Severního ledového oceánu. Studentům, kteří o výjezdu přemýšlí by chtěl vzkázat, ať se ničeho nebojí. Čeká je jedna z nejlepších chvil jejich života.

O Finsku je všeobecně známo, že jejich vzdělávací sytém je jeden z nejlepších v Evropě. Je to pravda?

To mohu jedině potvrdit. Učitelé kladou důraz na prezentační dovednosti a práci v týmu. Věnují velké množství času diskuzi, kde žádný názor není špatný, a do hodin se snaží zakomponovat případové studie z reálného života. Všechno, o čem jsem se zmínil, mě posunulo nesmírně dopředu.

Jak vypadá výuka?

Řeknu vám jeden příklad, který často vyprávím přátelům: Během prvního týdne, na první hodině (předmět Materials management), nám paní profesorka vykládala látku. Po přibližně třiceti minutách výkladu promítla několik témat na projektor a dala nám za úkol vypracovat prezentaci na dvacet minut. Pracovali jsme ve skupinkách. Ještě v téže hodině jsme měli prezentovat jedno z témat, které jsme si vybrali. Pro někoho se to může zdát jako „brnkačka“, ale zkuste si mluvit před plnou třídou úplně neznámých lidí, navíc o tématu, o kterém nic nevíte, a ještě v angličtině… Jelikož se tato situace odehrávala každý týden, po dvou měsících mi to už nedělalo žádný problém.

Studoval jsi Turku University of Applied Sciences. Jak na studium na hostitelské univerzitě vzpomínáš?

Velmi pozitivně. Učitelé využívají metody, díky kterým studenti lépe pochopí probíranou látku, studenta to posune a více připraví na život po studiích. Školu jsem měl každý den a každý den jsem plnil nějaký seminární úkol. Teď to vnímám jako veliké pozitivum, pravidelná příprava mi se studiem hodně pomohla. Co se týče pedagogů, jejich přístup byl velmi vstřícný. Kdykoliv jsem se na ně mohl obrátit s nějakým dotazem. Vždy se mi snažili danou látku vysvětlit a zopakovat. Rozhodně to nebylo jen proto, že jsem byl „erasmák“. Měl jsem totiž hodiny společně s finskými studenty, přístup od učitelů byl úplně stejný.

Kde jsi bydlel?

Ve městě Turku byly tři možnosti ubytování. Jelikož je Finsko docela drahé, vybral jsem si tu nejlevnější variantu. Bydlel jsem na kolejích, které se nazývají Retrodorm. Výhodou bylo, že na kole jsem jel 10 minut do centra města a přibližně 5 minut do školy. Když nad tím zapřemýšlím, musím říct, že jsem si vybral dobře. Tyto koleje jsou určeny jen pro zahraniční studenty, kteří jsou právě na pobytu Erasmus+, takže se tam setkáte s lidmi z celé Evropy.

Na každém patře bylo dvacet pokojů, kde každý student má pokoj sám pro sebe s vlastním sociálním zařízením. Na patře je společná kuchyňka, obývací pokoj a sprchy. Jestli chcete být v kontaktu s ostatními, tak je to ta nejlepší varianta. Každý den se scházíte v obýváku, společně vaříte, pořádáte párty, movie večery, společné večeře, také spolu organizujete výlety. S těmi, co jsem byl na patře, jsem si vytvořil úžasný vztah, popravdě z nás vznikla taková „Erasmus rodina“. Věřím, že s většinou těchto lidí budu v kontaktu celý můj život, alespoň si to přeji.

Jak jsi řešil stravování? 

Večeře jsme si většinou dělali na kolejích. Jinak v Turku je přibližně 20 menz pro studenty (je tomu tak proto, že Turku je velmi studentské město se sedmi univerzitami). Jako student University of Applied Sciences jsem měl přístup do všech menz po městě. Stačí se prokázat kartičkou, kterou dostanete od školy. V  každé menze je na výběr přibližně ze tří jídel, která jsou podávána formou bufetu. Můžete si nabrat, kolik jídla chcete. Dále jsou v menzách salátové stoly a stoly s čerstvými chleby a máslem. Za tento oběd, tedy hlavní chod + salát + chléb + mléko + voda + džus, zaplatíte jen 2,60 EURO, což je vlastně levnější než u nás. Finská menza mně hodně chybí (smích).

Jak se jezdí ve Finsku?

Ideálním dopravním prostředkem bylo jízdní kolo, které jsem si pořídil přes Facebook market. Na kole jezdí v Turku snad každý. Pro rychlejší přesun jsme si pořídili také MHD kartu, která fungovala jako elektronická peněženka. Studenti na ni měli slevu. Jedna jízda stála 1,60 EURO a byla platná dvě hodiny od označení, navíc byla přestupní.

Užil sis také cestování?

Když už jste na pobytu v takové krásné zemi, nechcete trávit čas jen učením. Na výlety jsme vyráželi o víkendech, svátcích nebo například o prázdninách, které jsou během listopadu po celém Finsku. Během pobytu za mnou přijela přítelkyně. Navštívili jsme například hlavní město Helsinky. S ostatními studenty jsme vyrazili do Stockholmu. Jezdili jsme také na výlety po okolí našeho města, například do národních parků a často jsme jezdívali k nedalekému jezeru do sauny.

Tvůj největší zážitek?

To byl týdenní výlet do Laponska (kraj na severu Finska). Laponsko je už za hranicí severního polárního kruhu, kde je možné spatřit přírodní krásy a také polární zář. Tu jsme viděli hned dvakrát. Bydleli jsme ve městě Kilpisjärvi, což je malé městečko na hranicích s Norskem a Švédskem. Během toho výletu jsme navštívili město Tromsø v Norsku, plavali v Severním ledovém oceánu, vyzkoušeli si jízdu na sněžných skútrech a jízdu psím spřežením. Měli jsme i kurz přežití v extrémních ledových podmínkách a mnoho dalšího.

Co bys doporučil studentům, kteří plánují výjezd na Erasmus?

Studentům, kteří o výjezdu přemýšlí, bych chtěl vzkázat, ať se ničeho nebojí. Ať už vyrazí sami nebo s kamarádem, čeká je jedna z nejlepších chvil jejich života. Každý, kdo třeba vyráží poprvé, se bojí, může mít strach z neznámé země a jazyka… Jenže na ten stejný pobyt jede dalších několik, troufnu si říci, set studentů, kteří jsou na tom úplně stejně. Až tam dorazíte, uvidíte, že nic není tak strašné a obtížné, jak se třeba může zdát. O týden později budete trávit čas s novými kamarády.

Co ti studijní pobyt dal?

Pobyt na Erasmu ve Finsku byl naprosto skvělý. Abych byl upřímný, zpočátku jsem si ani neuvědomoval, v čem všem se zlepšuji. Postupně jsem se posouval po jazykové i studijní stránce.

Když to tedy shrnu, díky pobytu jsem se zlepšil v angličtině, v prezentačních dovednostech, ve vedení a organizování lidí ve skupině, našel si přátele z celé Evropy, byl jsem v pravé finské sauně s Finy, skočil do Severního ledového oceánu, viděl polární zář a v neposlední řadě jsem zjistil, že dálka dokáže posílit vztah s vaší přítelkyní (smích). 

Přemýšlíš o Erasmu i ty? Zde se dozvíš více 

Bc. Karel Formánek 

studuje na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice obor Dopravní management, marketing a logistika v navazujícím magisterském stupni studia. V prvním ročníku magisterského studia byl na stáži ve Finsku, kde studoval obor Industriální management. Absolvoval program Work and Travel USA, kde pracoval jako plavčík. Má zkušenosti také jako Activity Leader pro program European Summer School, který je určen pro lidi z celého světa a který se každý rok koná v Praze. Absolvoval krátkodobou stáž ve společnosti DHL Express a po dobu studia nasbíral několik dalších zkušeností ve firmách z odvětví logistiky. Je to sportovec, vášnivý cestovatel a milovník jídla.