seminario_pardubice_174297.jpg

Published: 25.10.2021

12. října 2021 se konal odborný seminář s mezinárodní účastí pořádaný v rámci kampaně Evropský rok železnice 2021. Pořadatelem byla Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera ve spolupráci s Českým železničářským esperantským svazem.

Zaznělo celkem 7 přednášek z oblasti historie (Tomáš Vašut, Jaroslav Matuška: Mezinárodní železniční spojení v éře parostrojů. Rakouské císařství 1865), současnosti (Rodica Todor: IFEF projekt Erasmus+ „Udržitelná doprava“ – výzva pro studenty; Jan Niemann: Kapsové vozy a sedlové návěsy – nehoda na Velkém Beltu; Guido Brandenburg: Bezpečnost na železničních přejezdech) i blízké budoucnosti (Vito Tornillo: Bezpečná a udržitelná železniční infrastruktura, Roman Štěrba: Modernizace a rozvoj železniční infrastruktury v ČR a Andreas Diemel: Budoucnost nočních spojů na evropské železnici).

Přednášky zazněly v mezinárodním jazyce Esperanto a byly tlumočeny do češtiny. Účastnilo se celkem 39 zájemců o železniční dopravu i Esperanto, z toho 12 účastníků z 8 evropských zemí.

Dopravní fakulta Jana Pernera má od roku 2019 podepsanou smlouvu o spolupráci s Českým železničářským esperantským svazem i Mezinárodní federací železničářů esperantistů, v rámci níž probíhají podobné semináře. Další aktivitou vzájemné spolupráce je projekt Udržitelný rozvoj a udržitelná doprava v rámci programu Erasmus+ v letech 2021-2023, který je mj. určen pro studenty DFJP.