Jak stavět mostní provizoria. To se učili naši studenti na kurzu Ministerstva dopravy.
Na konci srpna se studenti Katedry dopravního stavitelství a Katedry technologie a řízení dopravy účastnili odborného kurzu výstavby mostních provizorií, který pořádalo Ministerstvo dopravy ČR ve Výcvikovém středisku v Kojetíně. Kurz jim poskytl teoretické i praktické informace, které zvýšily jejich připravenost na řešení krizových situací v dopravním stavitelství, především při výstavbě mostních objektů (kurz cílil výstavbu konstrukcí PIŽMO, ŽM-16, MS a TMS).
Podobné kurzy jsou pro naše studenty velkým přínosem. Výcvik v terénu vždy komplexně doplní teoretické poznatky získané během bakalářského a magisterského studia na Dopravní fakultě Jana Pernera. Potvrzují to i zpětné vazby od zaměstnavatelů, jako je Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. a další významné stavební firmy, které oceňují připravenost našich absolventů. Praktické kurzy se proto staly součástí osnov studijních plánů.
„Je nutné praxi více začlenit do studijních plánů v přímé návaznosti na nutnost posílení výuky v oblasti krizových stavů. Současná situace nás vede k přehodnocení výuky v některých oblastech výstavby dopravní infrastruktury. Devastující následky povodní, ale i možnost hrozby teroristických nebo válečných útoků proti železničním a silničním dopravním stavbám je nutné vnímat jako reálné problémy související právě s rychlou a kvalitní obnovou dopravní infrastruktury,“ říká vedoucí Katedry dopravního stavitelství Ing. Aleš Šmejda, Ph.D. „Především zničené a poškozené mosty je nutné rychle nahradit mostními provizorii. Velice důležité je z hlediska efektivity i řízení výstavby provizorní obnovy mít k dispozici osoby, které jsou systematicky vzdělávány v řízení, realizaci a obnově zatímních silničních a železničních mostů,“ dodává.
Děkujeme pracovníkům Výcvikového střediska Ministerstva dopravy v Kojetíně za vysokou profesionalitu, preciznost a vstřícný přístup ke studentům Dopravní fakulty Jana Pernera.