103876090_2492126611008135_5164418713706412722_n_148339.jpg

Published: 16.06.2020

Přestože nemá mnoho zkušeností s výukou dětí, přihlásil se v době pandemie jako dobrovolník do Dětského domova Sedloňov. Náš student Jan Rejchrt doučoval děti z druhého stupně ZŠ, ale i děti ze speciálních škol. Pomáhal také s úkoly.

Společně s přítelkyní trávili v domově 2-3 hodiny denně. Více času tam bohužel strávit nemohli, protože i oni sami měli svou vlastní online výuku. „Náročné to bylo zejména po psychické stránce, protože to s dětmi nebylo v žádném případě jednoduché. Nejtěžší bylo je zaujmout a udržet jejich pozornost. Často se stalo, že jsem se otočil a dítě už u stolu nesedělo a v klidu si odešlo do pokoje lehnout. Tento scénář se opakoval za den třeba třikrát,“ říká o dobrovolničení Honza.

Později se k Honzovi a jeho přítelkyni přidali i další dobrovolníci. Chvíli trvalo, než si na děti zvykli a sblížili se s nimi, ale po pár dnech už to byla i zábava. „Práce s nimi nás nadchla natolik, že jsme se rozhodli za nimi jezdit i nadále. Minulý víkend jsme s dalšími dobrovolníky pomáhali s uspořádáním dětského dne, kde jsme jim připravili detektivku a pro ty mladší pohádkový les,“ dodává.

„Díky této zkušenosti jsem si začal vážit všeho, co mám, a to především rodiny. Pracovat s dětmi, které rodinu nemají, bylo velmi často i smutné. Vždy jsem ale myslel na to, že hodně dětí se tam má lépe, než kdyby žily doma. Dále jsem si uvědomil, že dobrovolníci jsou v naší společnosti velmi důležití, protože někdo bude vždy potřebovat pomoc. Zážitky, které jsme tam získali, si s přítelkyní poneseme dozajista celý život,“ uzavírá Honza.

Jan Rejchrt studuje na Dopravní fakultě Jana Pernera bakalářský obor Dopravní management, marketing a logistika. Již několik let brigádničí ve firmě RP výtahy, s.r.o. Volný čas tráví sportováním, cestováním, s rodinou a přáteli. Mezi jeho oblíbené činnosti patří také vaření a ochutnávání exotické kuchyně.

TEXT: Lenka Machačová / FOTO: archiv Jan Rejchrt