Published: 13.10.2023

V pátek 6. října proběhla na Univerzitě Pardubice tradiční celoevropská akce Noc vědců. Na letošní tajemstvím zahalený večer dorazilo bezmála 2000 návštěvníků! Program byl opravdu nabitý. Na 5 stanovištích dopravní fakulty si mohli zájemci každého věku vyzkoušet, že technika není jen věda, ale také i zábava. Navíc se podařilo překonat stávající rekord.

Každou půl hodinu jste měli možnost soutěžit v luštění šifer, potrápit mozkové buňky a v rámci 11 otázek prověřit své matematické znalosti.

Odhalovalo se tajemství stability i nestability vozidel. Formou krátkého kvízu jste se dozvěděli jak energeticky náročná může být jízda různými dopravními prostředky a proč přispívat k udržitelné dopravě.

Katedra letecké dopravy představila velmi oblíbený letecký simulátor, který vás prvky virtuální reality vtáhl do role zkušeného pilota. Atraktivní ukázka spuštění leteckého motoru zakončila pátrání účastníků po nápovědách vedoucích k odhalení obsahu tajemného vozíku.

V průběhu celé akce jste se mohli osobně podílet na stavbě konstrukce pro model nejdelšího zavěšeného mostu v měřítku 1:25. Výslednou délkou 6 metrů byl téměř čtyřnásobně překonán stávající fakultní rekord!

Věříme, že jste si letošní ročník akce stejně jako my užili a těšíme se na další.

Dejte nám vědět, jak se vám program líbil.