Published: 01.10.2024

V pátek večer ožil Technologický areál v Doubravicích tradiční akcí Noc vědců, která i přes nepřízeň počasí přilákala více než 1000 návštěvníků. Letošní téma „Proměna“ se promítlo do různých aktivit, které zábavně a interaktivně prezentovaly vědecké obory.

Návštěvníci mohli nahlédnout do fascinující historie i budoucnosti dopravy. Na jednom ze stanovišť se seznámili s historickou proměnou křižovatek v Pardubicích, kde si na fotografiích mohli porovnat, jak se dopravní infrastruktura měnila v průběhu let. Další zajímavosti se dozvěděli na panelové výstavě s názvem „Proměna dopravy“.

Připravena byla celá řada technologických atrakcí, jako například funkční model Digitální železnice. Tento model vláčku přenášel záběry z kamery na lokomotivě přímo na obrazovku, a nabízel tak možnost zažít jízdu z jiné perspektivy. Neméně atraktivní byl simulátor rozjezdu lokomotivy, který zájemce přenesl do role strojvedoucího.

Pro ty, kdo chtěli potrápit mozkové závity, byl připraven matematický kvíz a zábavné demonstrace o stabilitě vozidel. Oblíbeným suvenýrem byl vlastnoručně vytvořený otisk železničního nebo silničního kola.

Děti si vyzkoušely roli kurýrů budoucnosti v rámci projektu „Crowdshipping“, kdy doručovaly balíčky do samoobslužného boxu s pomocí aplikace. Pro zvídavé návštěvníky, kteří rádi zkoumají fyzikální zákony, byla připravena stanoviště s hydraulickou houpačkou a simulací průhybů mostů s měřením zatížení.

Venkovní prostor pak nabízel možnost svézt se na cvičné kolejnici v našem experimentálním železničním vozidle. A kdo měl chuť si vyzkoušet řemeslné dovednosti, mohl zamířit do kovárny a pod dohledem mistra kováře si ukovat vlastní hřebík.

Noc vědců opět ukázala, že věda může být zábavná a interaktivní pro všechny věkové kategorie.

Děkujeme všem, kteří nás v pátek navštívili, a těšíme se na vás opět příští rok.

Bc. Gabriela Moravčíková, DFJP