Published: 20.06.2024

V pondělí 17. června 2024 se děkan Dopravní fakulty Jana Pernera, doc. Švadlenka, zúčastnil slavnostního otevření Kompetenčního centra společnosti AŽD v Dětenicích. Naše fakulta přistoupila k projektu později a spolu s AŽD a FD ČVUT se aktivně podílela na přípravách finální části tohoto unikátního projektu. Jeho výsledkem je moderní výukové pracoviště, které bude brzy k dispozici všem studentům železničních oborů.

Kompetenční centrum, představuje pro studenty jedinečnou příležitost využívat nejmodernější technologie a systémy řízení dopravy v reálných podmínkách na skutečné trati. Tento inovativní přístup k výuce umožní studentům lépe porozumět komplexním systémům řízení železniční dopravy a získat cenné praktické zkušenosti.

Během slavnostního otevření bylo také podepsáno memorandum o spolupráci na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov mezi společností AŽD, Správou železnic, FD ČVUT a DFJP UPCE. Hlavním účelem memoranda je společný zájem na využívání výše uvedené experimentální tratě jako efektivního a moderního testovacího polygonu s cílem testovat a rozvíjet nové technologie a zejména technologie autonomního provozu na železnici. Experimentální trať bude zároveň sloužit také pro potřeby výuky.

„Projekt kompetenčního centra získal od začátku podporu mnoha lidí napříč jednotlivými katedrami naší fakulty, což svědčí o jeho potenciálním významu z hlediska modernizace a zkvalitnění výuky vybraných odborných předmětů vyučovaných v rámci našich studijních programů. Jsme vděčni, že budeme moci nabídnout našim studentům možnost nové výukové centrum využívat a věřím, že tato zkušenost může podnítit jejich zájem o další profesní kariéru v oblasti železniční dopravy, která trpí dlouhodobě nedostatkem odborníků,“ uvedl děkan fakulty doc. Švadlenka.

FOTO: AŽD