dsc_5358_190171.jpg

Dlouholetý pedagog naší fakulty Ing. Dušan Čermák, Ph.D. získal vyznamenání Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) za pedagogickou činnost.

Toto vyznamenání, které se předává jednou za čtyři roky, mu bylo uděleno za pedagogickou činnost, jíž se věnuje přes 20 let, a především za úspěšnou popularizaci matematiky a fyziky široké veřejnosti.

„Ocenění mě potěšilo a znamená pro mě především motivaci k dalšímu pedagogickému působení. Už několik let pořádáme společně s kolegy z JČMF na Univerzitě Pardubice popularizační přednášky, na které zveme přednášející z celé ČR. Jsem rád, že se nám tímto způsobem daří přiblížit matematiku a fyziku široké veřejnosti. Přednášek už proběhlo několik desítek a těší mě, že jejich význam oceňují nejen kolegové z JČMF, ale i univerzity a řad ostatních návštěvníků. Za velkou čest také považuji to, že jsem byl v dubnu tohoto roku zvolen předsedou pardubického krajského pobočného spolku JČMF. Vnímám to jako velkou zodpovědnost,“ říká Dušan Čermák.

Ing. Dušan Čermák, Ph.D. se věnuje vzdělávací činnosti již přes 20 let. Od roku 2003 působí na Univerzitě Pardubice. V současnosti je vedoucím Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera.

JČMF je profesní společnost, sdružující vědce, pedagogy i laické příznivce matematiky a fyziky. Jednota si klade za cíl podporovat rozvoj matematiky a fyziky nad rámec akademických a průmyslových institucí, a to zejména popularizací, péčí o talenty a vydáváním odborných stanovisek. Její počátky sahají do roku 1862.

Vyznamenání JČMF za pedagogickou činnost je udělováno za zásadní příspěvek k rozvoji výuky matematiky a fyziky na kterémkoli stupni škol (nová koncepce výuky, prokázaná dlouholetá úspěšná pedagogická činnost, systematická práce na učebnicích, dlouholetá úspěšná činnost ve výzkumných pedagogických ústavech), nebo za dlouholetou činnost při organizování soutěží v matematice nebo fyzice.

Zdroj:

O JČMF | JČMF. JČMF | Jednota českých matematiků a fyziků [online]. Dostupné z: https://www.jcmf.cz/?q=cz/node/1

Vyznamenání JČMF | JČMF. JČMF | Jednota českých matematiků a fyziků [online]. Dostupné z: https://www.jcmf.cz/?q=cz/node/83