dsc_7552_1600_149073.jpg

Letní škola IT pro dívky ze středních škol, zábavné pokusy a hry s vědci na dětských táborech nebo Science Point během Sportovního parku. Univerzita Pardubice nabízí program pro děti, žáky i celé rodiny také o prázdninách.

Právě dnes odstartovala akce Letní škola IT pro dívky. Jedna z akcí, kterou Univerzita Pardubice nabízí letos o prázdninách veřejnosti je zaměřena na středoškolačky. Ty si během pěti dnů mohou vytvořit v počítačových programech web nebo třeba logo, upravit fotografie nebo si zkusí napsat scénář a natočit i sestříhat vlastní video. Kromě toho je čeká zábava a nové zážitky na fakultách a v kampusu Univerzity Pardubice. „IT určitě není jen pro kluky a my se o tom každoročně pokoušíme přesvědčit desítky studentek. Zájem o akci je velký, vždy se nám přihlásí více dívek, než můžeme vzít. Nejvíce je baví programování minirobotů, ale také natáčení videí a zážitkové programy na fakultách,“ uvedla Helena Volejníková, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice, které akci organizuje.

Novinkou letošního léta, které stále poznamenává pandemie, je Univerzita v pohybu. Během dvou měsíců vyjedou vědci za dětmi na celkem desítku míst v Pardubickém kraji a na Vysočině. Na příměstských táborech i v přírodě jim nabídnou možnost zábavnou formou poznat vědu a zpestří stovkám dětí prázdninový program. Univerzita v pohybu bude na podzim pokračovat návštěvami středních škol v kraji a žáci získají také pozvání k poznání kampusu a fakult školy. Uvítá je aplikace, díky které se formou únikové hry v kampusu neztratí a zároveň mohou poznat život na kolejích nebo jednotlivé zázemí fakult.

Druhý týden v srpnu univerzita otevře Science Point ve Sportovním parku Pardubice, kde se během 7 dnů představí dětem a rodičům populární formou věda z fakult Univerzity Pardubice. Desítky tisíc návštěvníků si mohou vyzkoušet vědecké hry či pokusy a poznat různé zaměření a obory, které univerzita nabízí budoucím studentům.

Konec prázdnin (24. až 28. srpna) patří Dětské univerzitě, která nabídne desítkám dětí ve věku 6 až 10 a 11 až 16 let možnost poznat zázemí vysoké školy zevnitř. Mohou nahlédnout do chemických laboratoří, zahrát si logistické hry, pokusit se programovat ozoboty nebo se naučit techniky záchranářů. Kromě toho budou sportovat a hlavně se bavit.

Pardubice 20. července 2020

Martina Macková