Univerzita Pardubice nabízí Univerzitu třetího věku a volného času

16. 7. 2019

Zájemcům každého věku, kteří si chtějí rozšířit vědomosti, nabízí Univerzita Pardubice přednášky i kurzy zaměřené na historii, ekonomiku, dopravu nebo třeba i angličtinu a jógu. Tři fakulty už přijímají přihlášky ke studiu na Univerzitě třetího věku a Univerzitě volného času.

„Ukazuje se, že stále více lidí si chce každý rok rozšířit nebo doplnit znalosti z různých oborů a vědních disciplín i v seniorském věku. Loni se k nám na Univerzitu Pardubice zapsalo už více než tisíc zájemců. Jsem rád, že můžeme díky našim akademikům opět nabídnout veřejnosti Univerzitu třetího věku a Univerzitu volného času. Věřím, že mezi tématy si vybere každý, kdo hledá odpovědi a zajímá se o souvislosti nebo o novinky,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek.

Poslední místa na Univerzitě volného času s podtitulem „Románský svět“ nabízí Fakulta filozofická, na  které se studenti jednou za měsíc vydají do Turína nejen za čokoládou, poznají rozdíly římské a barbarské domácnosti, prostředí italské mafie, habsburské armády raného novověku nebo francouzského detektivního románu. „Po velmi úspěšných cyklech věnovaných středověku, novověku, 19. a 20. století jsme se rozhodli změnit perspektivu a podívat se na dějiny různých jazykových a národních okruhů. Začneme zeměmi, kde se hovoří románskými jazyky, a v následujících letech budeme pokračovat germánským a slovanským světem,“ uvedl vedoucí Ústavu historických věd Fakulty filozofické doc. Jiří Kubeš.

Univerzitu třetího věku otvírá Dopravní fakulta Jana Pernera, kde si zájemci vybírají z technického a  humanitního bloku. První se zaměří na silniční, železniční, vodní a leteckou dopravu, a také na  logistiku, ekonomiku, energetiku, elektrotechniku či ekologii. Humanitní část nabídne pohled do  zdravotnictví, historie, filozofie, cestování nebo do psychologie. Fakulta nabízí i fotografický kurz pro začátečníky nebo kurz „Sebeléčebné schopnosti těla“.

Fakulta ekonomicko-správní zahájí Univerzitu třetího věku přednáškou na téma daňových rájů. V zimním semestru se studenti ve dvou odpoledních blocích naučí, jak vytvořit rodokmen s využitím počítače, seznámí se s bezpečnostními strategiemi či fungováním Evropské unie. Univerzitu třetího věku mohou zájemci navštěvovat i v Městské knihovně v Litomyšli, kde budou hlavním tématem Ženy ve  20. století. V dalších kurzech si zájemci mohou prohlubovat znalosti v angličtině nebo si zacvičit jógu.

Podrobné informace k výuce a přihláškám najdete na webových stránkách jednotlivých fakult Univerzity Pardubice a litomyšlské knihovny.

 

Pardubice 16. července 2019                            

Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa

Univerzita volného času

Fakulta filozofická, zápis do 31. července 2019, zahájení 19. září, cena 500 Kč
Univerzita třetího věku
Dopravní fakulta Jana Pernera, zápis 16. a 17. září 2019, zahájení říjen 2019, cena technický blok 500 Kč, humanitní blok 600 Kč
Fakulta ekonomicko-správní, přihlášky do 23. září, zahájení 3. října 2019, cena 400 Kč
Pobočka U3V v Městské knihovně v Litomyšli přihlášky od 9. do 20. září 2019

Rozšířit fotografii na webu UPCE: 
true