dsc_7219_122478.jpg

Published: 05.11.2018

Letošní rok si připomínáme 100 let od vzniku republiky. Ve spojitosti s tímto výročím se koná řada akcí. Také Dopravní fakulta Jana Pernera si společně s Českými drahami jednu připravila. Konkrétně se jedná o výstavu Železnice a republika 1918 – 2018. Výstava vznikla u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky a Československých státních drah. Ve foyer dopravní fakulty ji můžete navštívit až do 13. listopadu.

Výstava, která byla zahájena 1. listopadu, mapuje významné milníky v uplynulém století republiky, Československých státních drah a Českých drah. V duchu rčení, jež říká, že národ, který nezná svou historii, je odsouzen ji opakovat, se výstava pokouší připomenout zásadní události, kterými si musela naše země v posledních 100 letech projít.

Železnice v těchto příbězích zastává často úlohu na první pohled okrajovou, někdy neveselou, ale velmi emotivní. Klíčovou roli ale vždy hrají lidé, ať už železničáři nebo cestující.

Účelem výstavy není tvořit dokumentární rekonstrukci a jsme si vědomi určitých faktických zjednodušení, která v jednotlivých obrazech možná odhalíte. Je totiž do značné míry nemožné zachytit do nejmenšího detailu realitu okamžiků dávno minulých. Tím spíše stojí za to připomenout to důležité, co nesmíme zapomenout. Už jen proto, že jsme sto let spolu a další stovky se dožije málokdo z nás. Přejeme vám, aby se vám tato výstava líbila.

Ing. Lenka Machačová
Oddělení pro vnitřní záležitosti a propagaci DFJP