Published: 05.11.2024
Ve čtvrtek 31. října se na Univerzitě Pardubice uskutečnil odborný seminář na téma „Inovativní přístup k modelování dopravních staveb pro potřeby realizace dle postupů BIM“. Akce, která proběhla ve spolupráci Dopravní fakulty Jana Pernera, Katedry dopravního stavitelství a PARádního kraje, přivítala zástupce projekčních a stavebních firem z Pardubického kraje, akademické pracovníky, studenty i širší odbornou veřejnost. Seminář byl zaměřen na nové možnosti digitálního modelování dopravní infrastruktury s využitím BIM (Building Information Modeling) technologií, které významně usnadňují projektování a realizaci staveb.
Po uvítání účastníků dr. Lopourem z Katedry dopravního stavitelství patřila úvodní část programu přednášce Ing. Michala Šobra z firmy Drawings s.r.o., který účastníky seznámil s aktuálním stavem datových standardů informačního modelu a jejich aplikací při projektování dopravních staveb. Zájemci tak měli možnost zjistit, jak důležitý je datový standard pro kvalitní přípravu projektů silniční a železniční infrastruktury a jaké výhody přináší do procesu digitalizace.
Na Ing. Michala Šobra navázal Jan Repčák, vedoucí týmu informačního modelování staveb ze společnosti Strabag Česko. Ve svém příspěvku se zaměřil na přípravu digitálních modelů z projektové dokumentace a představil metody tvorby digitálního informačního modelu pro potřeby výstavby. Účastníci semináře tak získali ucelený přehled o zásadních požadavcích na digitální model stavby z pohledu zhotovitele. Následovala praktická ukázka využití vybraných softwarových nástrojů, jako je Autocad Civil 3D nebo Trimble Connect, pro efektivní práci v procesu výstavby.
Závěrečný příspěvek patřil Ing. Tomáši Hladinovi, rovněž ze společnosti Strabag Česko. Ten představil moderní BIM technologie pro tzv. „Chytrou stavbu“. Kromě přehledu inovativních 3D metod digitální geodézie na různorodých dopravních stavbách (silnice, železnice , podzemní stavby) ukázal účastníkům možnosti využití dronů pro mapování a kontrolu výstavby a strojní navádění s využitím digitálních modelů. To vše za pomoci chytrých osobních zařízení pro efektivní práci na stavbě, např. rozšířené reality Trimble Sitevision. Mezi názornými ukázkami nechyběla ani praktická demonstrace práce s průmyslovým dronem s fotogrametrickým vybavením.
Odborný seminář poskytl praktické informace o aktuálních trendech a technologiích v oblasti BIM modelování, které se dnes čím dál více využívá nejen při projektování, ale i při samotné realizaci a kontrole stavebních prací. Otevřená diskuse na tomto setkání umožnila účastníkům sdílet jejich zkušenosti ze všech oblastí od projekce po výstavbu a prohloubit jejich znalosti v oblasti digitálního modelování a inovativních přístupů ke stavebním projektům.