Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

img20220321081251-00287445.jpg
-
Dopravní fakulta Jana Pernera, Studentská 95 kontakt

UPOZORNĚNÍ: V adventním čase je výstava přerušena a bude opět pokračovat z kraje roku 2024. Děkujeme za pochopení.

Dopravní fakulta Jana Pernera Vás srdečně zve na dokumentační výstavu o Žďákovském mostu, který se pyšní titulem největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový most v Česku.

Expozici zapůjčilo fakultě Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Obsahuje 24 panelů s informacemi a fotodokumentací zachycující stavbu tohoto unikátního ocelového mostu.

Výstava bude zahájena v pátek 10.11.2023 v 10:00 a navštívit ji můžete ve vstupní hale Dopravní fakulty Jana Pernera až do ledna 2024.

Autorem výstavy je odborník na historii československého mostního stavitelství Tomáš Janda.


O VÝSTAVĚ

Na úspěšné výstavy o železobetonovém mostě v Podolsku a o výstavbě dálnice D1 navazuje Muzeum silnic ve Vikýřovicích v letošním roce výstavou, která ukazuje další z unikátů našeho mostního stavitelství – ocelový obloukový silniční most, pojmenovaný po zatopené osadě Žďákov,  který na trase silnice Plzeň – Tábor  (I/19), v km 62,110, překlenul hladinu Orlické přehrady.

Když byl po devítiletém budování v roce 1967 dokončen, svým ocelovým obloukem o rozpětí 330 m byl v té době největším prostým plnostěnným dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě. V současné době je pravděpodobně na 27. místě na světě, v rámci České republiky si své prvenství drží dodnes.    V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu v kategorii ocelových silničních mostů cena „MOST STOLETÍ“.

I když se do povědomí široké veřejnosti dostal Žďákovský most v 90. letech minulého století díky oblíbenému bungee jumpingu a kauze tzv. orlických vrahů,  je především jedním z nejkrásnějších ocelových obloukových mostů na světě. Jedná se o technicky i esteticky dokonale navržené a provedené mostní dílo, které letos již 55 let slouží dopravě a úspěšně reprezentuje tradičně vysokou úroveň mostního stavitelství v České republice.

Výstava představuje plány na výstavbu mostu přes řeku Vltavu, tak jak se o ní uvažovalo již za dob Rakousko-Uherska a později před a po ukončení 2. světové války. Plány na výstavbu mostu byly především určitým bojem o jeho podobu, tak jak jednotliví projektanti hájili své železobetonové nebo ocelové projekty a jak se rozhodovalo o vybudování Orlické přehrady. Vítězný návrh Ing. Josefa Zemana realizoval v letech 1958 – 1967 podnik Hutní montáže Ostrava – Vítkovice.

      

                                                                    Mgr. Alena Turková, vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka