dsc_0955_201320_201416.jpg

V pátek 31. 3.  uspořádala naše fakulta oslavy 30 let od založení. Během slavnostního aktu byly předány pamětní medaile partnerům z praxe i zasloužilým akademickým pracovníkům Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Předány byly i ceny děkana.

Seznam oceněných:

Pamětní medaile za dlouhodobou přínosnou spolupráci partnera z praxe s DFJP

Bc. Jiří Svoboda, MBA – Správa železnic, s. o.
Mgr. Ing. Eva Kudynová Klimtová – SUDOP, a.s.
Ing. Jiří Ješeta – České dráhy, a.s.
Ing. Ondřej Joska – Enteria, a.s.
Ing. Miroslav Němec – Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Ing. Zdeněk Malkovský, Ph.D. – VÚKV, a.s.
Ing. Marek Smolka, MBA – DT-Výhybkárna a strojírna, a.s.
Ing. Tomáš Pelikán – Dopravní podnik města Pardubice, a.s.

Pamětní medaile za dlouhodobou pedagogickou a rozvojovou činnost ve prospěch fakulty

doc. Ing. Jan Kout, CSc.
doc. Ing. Miroslav Tesař, CSc.
prof. PhDr. RNDr. Zdeněk Půlpán, CSc.
doc. Ing. Oktavián Strádal, Ph.D.

Cena děkana pro mladého vědce do 35 let

Stefan Jovčić, Ph.D.

Cena děkana za publikaci v časopise s vysokým impakt faktorem

Ing. Özgür Yurdakul, Ph.D.

Cena děkana za přínosnou spolupráci s praxí

Ing. Martin Kohout, Ph.D.

Studentská cena děkana
Ing. Antonín Suk
Bc. Ladislav Cerman

Partneři oslav 30 let fakulty

Jak to celé začalo?

Cesta ke vzniku Dopravní fakulty Jana Pernera (DFJP) Univerzity Pardubice byla dlouhá a složitá. K jejímu vzniku přispěla napjatá společensko-politická situace v roce 1991, související s reálnou možností rozdělení Československa na dva samostatné státy.

Od poloviny roku 1991 proto začali vést prof. Ing. Milan Lánský, DrSc. a prof. Ing. Jaroslav Čáp, DrSc. jednání ohledně možností založení nové dopravní fakulty v České republice, která by zastoupila úlohu federální Vysoké školy dopravy a spojů (VŠDS) v Žilině, jakožto jediné celostátní československé vysoké školy vychovávající inženýrské odborníky, vědecko-výzkumné pracovníky a pedagogy pro dopravu a spoje. Jednání probíhala např. na Vysoké škole báňské v Ostravě, na ČVUT v Praze a jednou z uvažovaných variant bylo též umístění sídla nové dopravní vysoké školy v České Třebové.

Dne 23. 9. 1992 se na ministerstvu školství uskutečnilo neformální setkání osmi „zájemců“ českých vysokých škol o vysoké dopravní školství. Na přelomu let 1992–1993 už bylo jednoznačně rozhodnuto, že pedagogy ze Žiliny příjme Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) v Pardubicích.

Z rozhodnutí rektora se slavnostní akt zahájení činnosti Dopravní fakulty VŠCHT uskutečnil dne 26. 3. 1993. Od začátku bylo rozhodnuto, že fakulta ponese jméno Jana Pernera, který se významně zasloužil o rozvoj železniční dopravy, a že bude mít víceoborový charakter, tj. technický, ekonomicko-manažerský a technologický.

Na základě kladného rozhodnutí Akreditační komise vlády ČR ze dne 5. 5. 1993 zřídil rektor VŠCHT prof. Ing. Ladislav Kudláček, CSc. Dopravní fakultu Jana Pernera, a to dnem 1. 4. 1993; funkcí děkana ustanovil prof. Lánského. Zároveň byla založena Katedra dopravních prostředků a infrastruktury, kterou vedl prof. Ing. Milan Lánský, DrSc. a Katedra marketingu a technologie dopravy v čele s prof. Ing. Vlastislavem Mojžíšem, CSc., který se stal také prvním proděkanem.

Níže jsou uvedeni děkani DFJP, kteří vedli fakultu od jejího vzniku až po současnost.

prof. Ing. Milan Lánský, DrSc.
1993–1994
1997–2003

prof. Ing. Hynek Šertler DrSc.
1994–1997

prof. Ing. Karel Šotek, CSc.
2003–2006

prof. Ing. Bohumil Culek, CSc.
2006–2014

doc. Ing. Ivo Drahotský, Ph.D.
2014–2016

doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D.
2016–dosud