Bakalářské studium
Státnicové předměty
Předměty státní bakalářské zkoušky se skádají z několika předmětů absolvovaných během studia. Po rozkliknutí předmětu se zobrazí stručný popis předmětů.
Elektrické stroje, přístroje a pohony v dopravě
V tomto předmětu se studenti seznámí s hlavními principy, konstrukcí a vlastnostmi transformátoru a točivých elektrických strojů. Pozornost je věnována především asynchronním, stejnosměrným a synchronním strojům, a to pro použití v pohonných systémech i v systémech, kde tyto stroje pracují jako generátory elektrické energie. Část předmětu je věnována spínacím a jisticím přístrojům.
Technické měření
V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s přípravou experimentu, s fyzikálními principy snímačů pro měření veličin v oblasti dopravní techniky a s nastavením měřicího řetězce. Naučí se nejen navrhnout experiment, ale vyzkouší si také návrh vlastního snímače.
Údržba a opravy vozidel
V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s problematikou zajišťování údržby vozidel včetně legislativního rámce, který s touto problematikou souvisí. Seznámí se se zařízeními a technologiemi, které jsou v procesu údržby využívány. Pozornost je dále věnována údržbě a opravám vybraných konstrukčních celků dopravních prostředků.
Provoz silničních vozidel
V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s problematikou zkoušení silničních vozidel. Pro potřeby ověřování technického stavu vozidel jsou zapotřebí moderní metody testování, kdy se studenti dozví základy technické diagnostiky používané za tímto účelem.
Silniční vozidla
Cílem předmětu Silniční vozidla je seznámit studenty se základy konstrukčního řešení jednotlivých částí podvozku silničních vozidel a základy konstrukčního řešení vybraných částí převodového ústrojí silničních vozidel, s jejich funkcemi, charakteristikami aj.
Mechanika pohybu silničních vozidel
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy pohybu silničních vozidel po pozemních komunikacích. Současně je řešena problematika působení vnějších sil působících na silniční vozidlo. Klíčovou problematikou je řešení stability dopravních prostředků.
Magisterské studium
Státnicové předměty
Předměty státní závěrečné zkoušky se skádají z několika předmětů absolvovaných během studia. Po rozkliknutí předmětu se zobrazí stručný popis předmětů.
Pohonné a napájecí systémy pro elektromobilitu
V tomto předmětu se studenti seznámí s obecnými elektromechanickými vlastnostmi elektrických pohonů, s aplikacemi a řízením asynchronních, stejnosměrných a synchronních strojů v pohonech silničních i kolejových vozidel a s principy a vlastnostmi výkonových polovodičových měničů, které se používají v dopravních prostředcích s elektrickými pohony. Pozornost je dále věnována strukturám měničových výzbrojí v elektrických vozidlech, problematice akumulátorů pro elektromobilitu včetně jejich nabíjecích systémů a základům napájecích systémů pro závislou elektrickou trakci
Zkoušení a schvalování elektrických zařízení vozidel
Zkoušení a schvalování jakýchkoli částí vozidla je poměrně zásadní disciplínou v oblasti bezpečnosti. V případě elektrické výzbroje to platí obzvlášť. Cílem předmětu je seznámit posluchače se základními testovacími procedurami elektrického zařízení vozidel jak silničních, tak železničních.
Vybrané statě z provozu silničních vozidel
V rámci předmětu se studenti seznámí s jednotlivými konstrukčními klíčovými uzly ze stavby silničních vozidla. Klíčovou částí je oblast přípravy směsi pro zážehové a následně i vznětové motory.
Spolehlivost a životnost vozidel
Předmět naučí studenty, jak hodnotit životnost konstrukcí - zejména u dopravních prostředků. V úvodu se seznámí s tím, jak vzniká únava materiálu a jakým způsobem se hodnotí zatížení konstrukce během jejího života. Dále budou popsány různé způsoby hodnocení únavového poškození a závěrečné téma bude o experimentálním ověřování únavových charakteristik materiálů a životnosti konstrukcí dopravních prostředků. Během výuky budou některá témata demonstrována také experimentem v laboratoři, který si studenti sami připraví a zrealizují.
Vybrané statě ze silničních vozidel
Cílem předmětu Vybrané statě ze silničních vozidel je prohloubit teoretické znalosti o příslušenství spalovacích motorů a konstrukčních skupinách a jiných částí silničních vozidel, automobilů. Studenti budou seznámeni se zásadami konstrukčního navrhování vybraných konstrukčních skupin a částí automobilů.
Teorie silničních vozidel
V daném předmětu studenti získají teoretické znalosti principů valení kola, jízdní dynamiky, směrové a jízdní stability vozidel. Naučí se provádět analýzu působení sil a momentů. V předmětu je probírána problematika jízdních odporů, tuhosti pneumatik, pérování, zatáčení.