Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc131682840.jpg
-

V rámci oslav 30 let existence Dopravní fakulty Jana Pernera jsme připravili sérii přednášek o historii dopravy. Přednášky jsou určené pro širokou veřejnost a vstup je zdarma.


5. 10. od 14:00

aula B1 (Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice)

HISTORIE MĚSTSKÉ HROMADNÉ DOPRAVY

Počátky městské (veřejné) hromadné dopravy ve světě a v Československu. Systémové pojetí městské hromadné dopravy, charakterizace jednotlivých podsystémů. Historie vývoje dopravních prostředků a souvisejících technických zařízení se speciálním zřetelem na historii vývoje pohonů dopravních prostředků. Zhodnocení poslední fáze vývoje městské hromadné dopravy z pohledu integrovaných dopravních systémů. A na závěr, jak to vše probíhalo v Československu a v České republice.

doc. Ing. Milan Graja, CSc. působí na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice. Jeho vědecko-výzkumná činnost je zaměřena do oblasti modelování systémů MHD, ekologických dopadů provozování systémů MHD atd. Spolupracoval i s dopravní praxí: např. zaváděl do provozu autobusy MHD v Ulánbátaru v Mongolsku. Je spoluautorem knihy Integrované dopravní systémy. Je absolventem inženýrského a doktorského studia na VŠD v Žilině a postgraduálního studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Habilitoval na Univerzitě obrany v Brně v roce 1995.

HISTORIE SILNIČNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY

Přednáška bude obsahovat historii výstavby silnic v České republice. Další částí bude vývoj silniční nákladní dopravy na území ČR. Poslední část bude věnována historii právních předpisů z oblasti silniční nákladní dopravy.

doc. Ing. Jaroslav Kleprlík, Ph.D. pracuje na pozici vedoucího oddělení technologie dopravy. Zabývá se problematikou dopravní obslužnosti území, odborné způsobilosti k provozování silniční dopravy pro cizí potřeby velkými vozidly, technologií silniční dopravy a právem v silniční dopravě.


9. 11. od 14:00

aula B1 (Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice)

HISTORIE VNITROZEMSKÉ PLAVBY V EVROPĚ

Vodní doprava patří k nejstarším dopravním oborům. Význam vodní dopravy se v historii měnil v souvislosti s rozvojem hospodářství, obchodu a také s rozvojem ostatních druhů dopravy. Přednáška bude věnovaná historii plavby na nejvýznamnějších vodních cestách v Evropě a významu vodní dopravy pro dané regiony.

Ing. Andrea Seidlová, Ph.D. vystudovala obor Provoz a ekonomika vodní dopravy na Žilinské univerzitě v Žilině. Absolvovala odbornou praxi na nákladní lodi na řece Dunaj a na osobních výletních lodích na Oravské přehradě na Slovensku a na řece Vltavě v Praze. V současnosti působí na Katedře technologie a řízení dopravy Dopravní fakulty Jana Pernera a věnuje se logistice.

OSOBNOST JANA KAŠPARA

Přednáška o veliké slávě pardubického rodáka, který podnikl první veřejný vzlet aeroplánu v Pardubicích a především slavný let Pardubice-Praha. Bude se vyprávět také o životě tohoto slavného muže v době, kdy už se na jeho slávu začalo pomalu zapomínat.

Mgr. Jan Tetřev

Je historik Východočeského muzea v Pardubicích, autor několika výstav a řady článků o Janu Kašparovi.


7. 12. od 14:00 

aula B1 (Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice)

HORSKÉ DRÁHY

Atributy horských drah a jejich zastoupení ve světě. Budou představeny reprezentativní příklady horských drah. Jejich specifika projektová, realizační ve stavební části i v oblasti vozidel. 

doc. Ing. Jaroslav Opava, CSc.  

Absolvoval Vysokou školu dopravní (VŠD), obor Elektrická trakce a energetika (KETE). Po vozební praxi u ČSD pracoval na katedře KETE, kde obhájil hodnost CSc. Od r. 1975 působí ve Výzkumném ústavu železničním v Praze v Oddělení elektrických vozidel. Zapojoval se zde do národních i mezinárodních výzkumných projektů. Od počátku devadesátých let působil externě na DFJP a též na Fakultě dopravní ČVUT. Od r. 2006 je docentem na Fakultě dopravní ČVUT.

POČÁTKY MEZINÁRODNÍHO ŽELEZNIČNÍHO SPOJENÍ V RAKOUSKU UHERSKU

Přednáška zavede posluchače do druhé poloviny 19. století, do doby prvních mezinárodních vlaků spojujících Vídeň s důležitými městy a regiony Rakouského císařství i některými sousedními zeměmi. Kromě prvních vlakových spojů do Pruska, Saska nebo na jih a východ monarchie bylo možné využít i navazující paroplavbu po Dunaji. Téma je doplněno o malý kulturně-historický exkurz přibližující zážitky z cestování několika známých osobností českého kulturního života té doby.

doc. Ing. Jaroslav Matuška, Ph.D. je absolvent Univerzity Pardubice, kde působí od roku 2001 jako odborný asistent, od roku 2014 docent. Na Dopravní fakultě Jana Pernera se zabývá technologií železniční dopravy, provozováním drážní dopravy a přístupností dopravy pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Historie dopravy je jeho koníčkem.

Mgr. Tomáš Vašut absolvoval Univerzitu Karlovu, obory maďarská, rumunská a ukrajinská filologie. Z vystudovaných jazyků a z polštiny překládá beletrii a poezii. Od roku 2002 pracoval na univerzitách jako lektor češtiny, nejprve v Bukurešti, od roku 2007 v Segedínu, kde vyučuje i české a slovenské dějiny. Specializuje se na dějiny dopravy a dopravního průmyslu.