Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

aerial-view-cargo-ship-cargo-container-harbor88345.jpg
-

V rámci oslav 30 let existence Dopravní fakulty Jana Pernera jsme připravili sérii přednášek o historii dopravy. Přednášky jsou určené pro širokou veřejnost a vstup je zdarma.


7. 12. od 13:00 

aula B1, Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice

HISTORIE VNITROZEMSKÉ PLAVBY V EVROPĚ (přednáška z 3. série přednášek v náhradním termínu)

Vodní doprava patří k nejstarším dopravním oborům. Význam vodní dopravy se v historii měnil v souvislosti s rozvojem hospodářství, obchodu a také s rozvojem ostatních druhů dopravy. Přednáška bude věnovaná historii plavby na nejvýznamnějších vodních cestách v Evropě a významu vodní dopravy pro dané regiony.

Ing. Andrea Seidlová, Ph.D. vystudovala obor Provoz a ekonomika vodní dopravy na Žilinské univerzitě v Žilině. Absolvovala odbornou praxi na nákladní lodi na řece Dunaj a na osobních výletních lodích na Oravské přehradě na Slovensku a na řece Vltavě v Praze. V současnosti působí na Katedře technologie a řízení dopravy Dopravní fakulty Jana Pernera a věnuje se logistice.

ZÁKLADNÍ ATRIBUTY HORSKÝCH DRAH

Dozvíte se jakými způsoby byly překonávány terénní překážky v pozemní kolejové dopravě v historickém kontextu, i jaké budou horské dráhy v budoucnosti. Budou představeny typické stavební objekty a jejich provozní bezpečnost na extrémních sklonech kolejové dráhy z hlediska teorie adheze. Dozvíte se, jaká jsou kritéria pro použití ozubnicové technologie, typy ozubnic včetně jejich vlastností a typické příklady jejich použití ve světě.  Zmíněny budou také provozně ekonomické aspekty tohoto druhu dopravy.

doc. Ing. Jaroslav Opava, CSc.  

Absolvoval Vysokou školu dopravní (VŠD), obor Elektrická trakce a energetika (KETE). Po vozební praxi u ČSD pracoval na katedře KETE, kde obhájil hodnost CSc. Od r. 1975 působí ve Výzkumném ústavu železničním v Praze v Oddělení elektrických vozidel. Zapojoval se zde do národních i mezinárodních výzkumných projektů. Od počátku devadesátých let působil externě na DFJP a též na Fakultě dopravní ČVUT. Od r. 2006 je docentem na Fakultě dopravní ČVUT.

POČÁTKY MEZINÁRODNÍHO ŽELEZNIČNÍHO SPOJENÍ V RAKOUSKU UHERSKU

Přednáška zavede posluchače do druhé poloviny 19. století, do doby prvních mezinárodních vlaků spojujících Vídeň s důležitými městy a regiony Rakouského císařství i některými sousedními zeměmi. Kromě prvních vlakových spojů do Pruska, Saska nebo na jih a východ monarchie bylo možné využít i navazující paroplavbu po Dunaji. Téma je doplněno o malý kulturně-historický exkurz přibližující zážitky z cestování několika známých osobností českého kulturního života té doby.

doc. Ing. Jaroslav Matuška, Ph.D. je absolvent Univerzity Pardubice, kde působí od roku 2001 jako odborný asistent, od roku 2014 docent. Na Dopravní fakultě Jana Pernera se zabývá technologií železniční dopravy, provozováním drážní dopravy a přístupností dopravy pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Historie dopravy je jeho koníčkem.

Mgr. Tomáš Vašut absolvoval Univerzitu Karlovu, obory maďarská, rumunská a ukrajinská filologie. Z vystudovaných jazyků a z polštiny překládá beletrii a poezii. Od roku 2002 pracoval na univerzitách jako lektor češtiny, nejprve v Bukurešti, od roku 2007 v Segedínu, kde vyučuje i české a slovenské dějiny. Specializuje se na dějiny dopravy a dopravního průmyslu.