Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

e_155368.jpg

Bakalářské studium

Státnicové předměty

Předměty státní bakalářské zkoušky se skádají z několika předmětů absolvovaných během studia. Po rozkliknutí předmětu se zobrazí stručný popis předmětů.

Elektrické stroje, přístroje a pohony v dopravě

V tomto předmětu se studenti seznámí s hlavními principy, konstrukcí a vlastnostmi transformátoru a točivých elektrických strojů. Pozornost je věnována především asynchronním, stejnosměrným a synchronním strojům, a to pro použití v pohonných systémech i v systémech, kde tyto stroje pracují jako generátory elektrické energie. Část předmětu je věnována spínacím a jisticím přístrojům.


Technické měření

V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s přípravou experimentu, s fyzikálními principy snímačů pro měření veličin v oblasti dopravní techniky a s nastavením měřicího řetězce. Naučí se nejen navrhnout experiment, ale vyzkouší si také návrh vlastního snímače. 

Napájecí systémy v dopravě

Tento předmět je zaměřen na možnosti napájení jednotlivých druhů dopravy s přesahem do energetického zajištění těchto odběrů. Jsou zde rozebírány možnosti výroby a distribuce elektrické energie v podmínkách ČR, perspektivy vývoje v této oblasti a důsledky pro napájení silničních i kolejových elektrických vozidel. 


Elektrická měření

V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí se základními poznatky z oblasti elektrického měření tak, aby byli schopni sami provádět praktická měření. Od základních měřících principů přímé metody po složitější způsoby nepřímého měření. V průběhu přednášek se pak studenti seznámí s principy měřících přístrojů a s metodami měření. 

Zabezpečovací technika v dopravě

Student získá znalosti o hlavních funkčních vlastnostech a principech železničních zabezpečovacích zařízení. Charakteristické funkce a principy jsou ilustrovány na konkrétních typech prvků, zařízení a systémů. Kurz rozšiřuje a prohlubuje obecný základ získaný v rámci předmětu Základy zebezpečovací techniky v dopravě. Náplní kurzu je popis metod realizace systémů bezpečných při poruše (tj. inherentní bezpečnost a redundantní struktury), popis principů ovládání a kontroly výhybek, detekce kolejových vozidel, návěstění a přenos informací v zabezpečovacích zařízeních. Dále je náplní rozbor funkcí a příkladů provedení vybraných konkrétních typů staničních, traťových, vlakových a přejezdových zabezpečovacích zařízení.


Analýza a návrh elektronických obvodů

V předmětu se student dozví principy a funkce běžných elektronických obvodů, se kterými se člověk potká i v každodenním životě. Nejprve se proberou teoretické základy a pak přijdou na řadu simulace, aby se vše nemuselo počítat ručně.

Kolejová vozidla

Předmět Kolejová vozidla je zaměřen na konstrukci kolejových vozidel zejména po mechanické stránce (dvojkolí, ložiska, vypružení, skříně...). Studenti získají přehled o uspořádání konstrukčních celků vozidel, naučí se, jak fungují, a co je u nich podstatné pro to, aby tak fungovaly. 


Mechanika pohybu kolejových vozidel

V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s principy modelování jízdy vlaků a s faktory, které pohyb vlaku ovlivňují. Naučí se počítat jízdní doby a spotřebu energie vlaků a dokáží posoudit schopnost hnacích vozidel dopravovat v různých podmínkách definovanou zátěž.  

*povinně volitelný - student si vybírá jeden ze dvou povinně volitelných státnicových předmětů

Magisterské studium

Státnicové předměty

Předměty státní závěrečné zkoušky se skádají z několika předmětů absolvovaných během studia. Po rozkliknutí předmětu se zobrazí stručný popis předmětů.

Pohonné a napájecí systémy pro elektromobilitu

V tomto předmětu se studenti seznámí s obecnými elektromechanickými vlastnostmi elektrických pohonů, s aplikacemi a řízením asynchronních, stejnosměrných a synchronních strojů v pohonech silničních i kolejových vozidel a s principy a vlastnostmi výkonových polovodičových měničů, které se používají v dopravních prostředcích s elektrickými pohony. Pozornost je dále věnována strukturám měničových výzbrojí v elektrických vozidlech, problematice akumulátorů pro elektromobilitu včetně jejich nabíjecích systémů a základům napájecích systémů pro závislou elektrickou trakci


Zkoušení a schvalování elektrických zařízení vozidel

Zkoušení a schvalování jakýchkoli částí vozidla je poměrně zásadní disciplínou v oblasti bezpečnosti. V případě elektrické výzbroje to platí obzvlášť. Cílem předmětu je seznámit posluchače se základními testovacími procedurami elektrického zařízení vozidel jak silničních, tak železničních.

Zabezpečovací technika v dopravě II

Student získá podrobnější znalosti o principech a metodách, jaké se uplatňují při realizaci bezpečnostně-kritických řídicích systémů, a to jak z hlediska konstrukce HW, tak z pohledu návrhu a implementace SW na úrovni systémových specifikací a analýz. Náplní kurzu jsou i procesní záležitosti, tj. klíčové postupy, které jsou vyžadovány pro dosažení příslušné úrovně bezpečnosti funkce, zařízení, systému. Uvedené principu, metody a postupy jsou ilustrovány na vybraných konkrétních typech prvků, komponent, zabezpečovacích systémů či projektech jejich nasazení. Výklad a diskuse problematiky bere na zřetel individuální odborné směřování studentů (HW, SW nebo systémová úroveň).

Vybrané partie z elektrické trakce

Vybrané partie z elektrické trakce navazují na předmět Elektrická trakce v bakalářském studiu. Předmět rozebírá podrobně některá témata moderních asynchronních pohonů v kolejových vozidlech, věnuje se kolejovým vozidlům s akumulátorovým a dvouzdrojovým napájením (například vozidlům napájeným z troleje a akumulátoru), vozidlům vysokorychlostním a vozidlům pro MHD (tramvaje, metro, trolejbusy). 

Vybrané statě z kolejových vozidel

Předmět svou náplní navazuje na základní poznatky o konstrukci vozidel z bakalářského studia a doplňuje je o vybraná témata týkající se zejména méně obvyklých, speciálních a pokročilých řešení. Jedná se např. o dvojkolí s měnitelným rozchodem, vícenápravové podvozky pro nákladních vozy, automatická spřáhla, konstrukce vysokorychlostních vozidel, tramvají či vozidel metra. Podrobněji je dále v tomto předmětu probírána problematika namáhání nosných částí kolejových vozidel. Do náplně předmětu je dále řazen rozbor zatížení dvojkolí hnacích vozidel, přehled konstrukcí hnacích vozidel, problematika vzniku klopných momentů při působení tažné síly. Pozornost je věnována také vybraným analýzám z hlediska mechaniky, například kinematice a dynamice torzní soustavy pohonu.


Teorie kolejových vozidel

V tomto předmětu se studenti naučí aplikovat poznatky z mechaniky na detailní rozbor pohybu kolejových vozidel, v němž je podstatná zejména interakce vozidla s kolejí. Budeme se zabývat například otázkami, proč je jízdní obrys kol tak důležitý, na čem závisí bezpečnost proti vykolejení a jak je to s adhezí a skluzem železničního kola. 

*povinně volitelný - student si vybírá jeden ze dvou povinně volitelných státnicových předmětů