20_12_08_dt_promo_045_02_156146.jpg

Cílem studia je vybavit studenta teoretickými i praktickými poznatky a dovednostmi, které jsou zapotřebí při řešení problematiky provozu a údržby kolejových vozidel. Absolvent má všeobecný přehled v dopravě, je připraven k samostatné odborné činnosti v technické praxi a může se podílet na výzkumné činnosti v dané specializaci.

Zaměření studia

Studium je založeno na obecných teoretických základech v oblasti matematiky, fyziky, teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky, mechaniky, elektrotechniky a částí strojů. Teoretické základy student aplikuje v oblasti provozu, spolehlivosti a životnosti, údržby a opravárenství kolejových dopravních prostředků. Student se dále zabývá problematikou spalovacích motorů, provozních hmot, technické diagnostiky a řešení environmentálních problémů související s provozem kolejových vozidel. Absolventi se orientují v související legislativě, aplikují své znalosti také do oblasti managementu kvality, výzkumu, vývoje a zkušebnictví.

Bakalářské studium lze studovat prezenčně. Standardní délka studia je 3 roky.

Student získá obecné i specializované teoretické znalosti, které dále rozvíjí a využívá v praktické části studia. Mezi odbordné předměty v této specializaci patří:

• Základy dopravních prostředků
  • Environmentální aspekty dopravy
  • Tvorba technické dokumentace
  • Struktura a vlastnosti materiálů
  • Management kvality
  • Opravárenské technologie
  • Části strojů
  • Technické měření
  • Provozní spolehlivost a technická diagnostika
  • Údržba a opravy vozidel

Zaměření na provoz a údržbu kolejových vozidel je dále profilováno předměty:

• Kolejová vozidla
  • Základy zabezpečovací techniky v dopravě
  • Mechanika pohybu kolejových vozidel
  • Elektrická trakce
  • Provoz kolejových vozidel

Součástí studia jsou odborné exkurze a praxe v podnicích zabývajících se provozem a údržbou vozidel či vybrané přednášky odborníků z praxe. Bakalářské práce jsou zpravidla zadávány ve spolupráci s firmami a dalšími organizacemi. Studenti se mohou podílet na výzkumné činnosti.

Absolventi se mohou uplatnit na technických pozicích v podnicích zabývajících se provozem, údržbou, opravami a obnovou, ale i zkoušením kolejových vozidel, nebo v orgánech státní správy zabývajících se danou problematikou. Mohou také pokračovat v navazujícícm magisterském studiu.

Po úspěšném zakončení bakalářského studia lze navázat na magisterském studiu. Standardní délka studia je 2 roky. Lze studovat prezenční i kombinovanou formou.

Student absolvuje obecné i specializované technické předměty, například:

• Vybrané statě z údržby vozidel
    • Zkoušení a schvalování elektrických zařízení vozidel
    • Automatické řízení
    • Vybrané problémy životního prostředí v dopravě II
    • Provozní rizika
    • Spolehlivost a životnost vozidel

Součástí zaměření studia na kolejová vozidla jsou povinně volitelné předměty:

• Teorie kolejových vozidel
    • Napájení elektrických drah
    • Zkoušení kolejových vozidel
    • Vybrané statě z kolejových vozidel
    • Brzdové systémy kolejových vozidel
    • Speciální kolejová vozidla
    • Vybrané statě z provozu kolejových vozidel

Součástí studia jsou exkurze v podnicích a účast odborníků z praxe na výuce odborných předmětů zabývajících se provozem a údržbou kolejových vozidel. Studenti tak mohou navázat spolupráci s firmami a organizacemi, u kterých následně mohou zpracovávat diplomovou práci.

Absolventi této specializace se uplatní ve vyšších technických pozicích v podnicích, které se zabývají provozem, údržbou, opravami, obnovou a zkoušením kolejových vozidel zabývají, ale i ve státní správě. Mohou pokračovat ve studiu v doktorském studijním programu nebo se uplatnit v odborném školství.